شناسه : 36106519


یک روانشناس گفت: معمولا معیار ثابتی برای رفتار طبیعی کودک وجود ندارند. کودکان بدلیل سرعت رشدی که دارند در هر دوره از رشد خود رفتارهای متفاوتی را بروز می دهند.

یک روانشناس در مصاحبه با یزدرسا، بیان داشت: "لجبازی می کنه، جیغ می زنه، پرخاشگری می کنه، حرف گوش نمی کنه" و... این ها عموم صحبت والدین در اتاق مشاوره است. والدینی که چالش های زیادی با کودک نوپای خود دارند.  آنها نمی دانند با این بدرفتاری ها چه واکنشی نشان دهند از طرفی اقداماتی نیز انجام داده اند که مثمر ثمر نبوده است. ما  اطلاعات لازم درمورد مشکلات رفتاری کودک، نحوه شناسایی و حل آن را به والدین ارائه می دهیم اما ابتدا والدین را با  رفتار طبیعی کودک آشنا می کنیم.

فهیمه اکبری در پاسخ به این سوال که "رفتار طبیعی در کودک چیست؟" اظهار داشت: معمولا معیار ثابتی برای رفتار طبیعی کودک وجود ندارند. کودکان بدلیل سرعت رشدی که دارند در هر دوره از رشد خود رفتارهای متفاوتی را  بروز می دهند.

وی ادامه داد: رفتار طبیعی بستگی به سن، شخصیت، رشد هیجانی و محیط تربیتی کودک دارد. بطور مثال کودکان نوپا، به ویژه کودکان زیر سه سال که از لحاظ کلامی کامل نیستند و نمی توانند درخواست خود را صریح بیان کنند جیغ می زنند و فریاد می کشند آنها تمایل دارند حتی خشم و ناامیدی خود را از راه های مختلف، از جمله فریاد، نشان دهند زیرا توجه والدینشان را از این طریق جلب می کنند. این رفتار ناشی از سن این کودکان می باشد که با درایت والدین از طریق بازی، عدم توجه و برطرف کردن به موقع خواسته کودک حل می شود.

اکبری عنوان کرد: همچنین معمولا لجبازی از رفتار های شایع کودکان سه ساله است زیرا آنها در مرحله کسب استقلال هستند. بطور مثال آنها در برابر لباس پوشیدن، غذا خوردن و مواردی که مربوط به خودشان است مقاومت می کنند والدین می توانند با دادن حق انتخاب به آنها، مانع لجبازیشان شوند.

وی تاکید کرد: بنابراین در روند فرزندپروری والدین باید از مراحل رشد روانی، حرکتی، هیجانی و اجتماعی کودک آگاهی کامل داشته باشند تا رفتارهای طبیعی کودک که مختص به مرحله رشد و متناسب با سن او است را بد رفتاری قلمداد نکنند.

اکبری اظهار کرد: البته در صورتیکه رفتارهای کودک در خانه یا خارج از خانه غیرقابل کنترل است مثل پرخاشگری های مداوم، فعالیت بیش از حد، عدم توجه به خطر، عدم سازگاری با سایر کودکان، گوشه گیری، اضطراب و  ... لازم است به مشاور کودک مراجعه کنند تا علت رفتار کودک مشخص شود و اقدامات درمانی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: والدین باید بدانند با تشخیص و درمان به موقع مشکلات رفتاری کودکشان کمک بزرگی به او می کنند. 

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :