شناسه : 36009483


رئیس دادگستری شهرستان میبد گفت: برای جلوگیری از روند افزایشی دعاوی خانواده و کاهش آمار طلاق در شهرستان میبد، تدابیر ویژه ای با حضور و مشارکت برخی افراد و سازمان ها اتخاذ شد.

به گزارش یزدرسا، علیرضا حسین بیکی در جلسه شورای معاونین دادگستری استان یزد، اظهار داشت: پس از رشد آمار پرونده های دعاوی خانودگی در دادگستری شهرستان میبد در  سالهای92 و 93 با تأکید آیت ا... اعرافی امام جمعه موقت میبد، دکتر دهقانی، رئیس وقت دادگستری و با همراهی شورای شهر این شهرستان، تدابیری اتخاذ گردید که این برنامه ها در چند سال اخیر با تکمیل و ارتقاء از رشد فزاینده آمار طلاق جلوگیری کرده است و کاهش حدود 10درصدی وقوع طلاق در شهرستان میبد را در پی داشته است.

وی از برگزاری دوره های آموزشی در سه سطح، تشکیل انجمن حمایت از خانواده و تشکیل واحد مشاوره و میانجیگری در شهرستان میبد خبر داد و افزود: آموزش های ویژه در مباحث خانوده در سه سطح خانواده های درگیر در پرونده های دادگاه خانواده، زوج های جوان که تازه ازدواج کرده اند و جوانان در شُرف ازدواج که به سن ازدواج رسیده اند انجام گردید.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: با هدف ارتقاء دانش و مهارت زوجین دارای اختلاف در زندگی مشترک، موضوعاتی از قبیل  زن در رساله حقوق امام سجاد (ع)، دانستن تفاوت های روحی از نظر مذهبی مثل طریقه محبت و ... ، قبح توهین و کنترل خشم، نحوه رابطه زناشویی، عفو و بخشش و وسواس به زوج هایی که دارای پرونده بودند بصورت رایگان در چند جلسه آموزش داده می شود.

وی ابراز داشت: زوجین دارای اختلاف خانوادگی پس از کسب آموزش های ذکر شده به واحد مشاوره که با همکاری روحانیون متخصص در مکان دادسرای عمومی و انقلاب میبد دایر می باشد ارجاع داده می شوند و در آنجا نیز حرفهای زوجین شنیده می شود و سپس از طریق مشاوره و صحبت با آنها سعی در اصلاح ذات البین می شود.

رئیس دادگستری میبد، عفو و بخشش در زندگی زناشوئی، وظیفه اخلاقی در برابر احسان طرف مقابل، فضای مجازی و مسائل جنسی زوجین به استناد آیات و روایات را از موضوعات مورد آموزش به زوج های تازه ازدواج کرده در شهرستان اعلام کرد و بیان داشت: لازم به ذکر است با توجه به اقدامات خوب صورت گرفته و جهت ایجاد انگیزه و کمک به جونان با کمک و مشارکت خیرین، وام بدون سود 30میلیون ریالی بعد از شرکت در کلاسها به زوجین پرداخت می شود.

وی با اشاره به استقبال و مشارکت جوانان در آستانه ازدواج از کلاس های آموزش مهارت های زندگی در شهرستان میبد، گفت: در این دوره ها تشویق جوانان مجرد به سمت ازدواج و تشکیل خانواده، مباحث خود ارضایی، کنترل مسائل جنسی در دوران بلوغ، بهداشت فردی و اشتباهات رایج در زندگی مشترک و از این قبیل مسائل آموزش داده می شود که با استقبال جوانان و خانواده های آنان اعم از دختر و پسر در سطح شهرستان مواجه شده است.

حسین بیکی به تشکیل انجمن حمایت از خانواده با همکاری تعدادی از روحانیون متخصص در دادگستری اشاره کرد و بیان داشت: در این انجمن کارگروههایی قضایی- مذهبی جهت حل و پیشگیری از اختلاف تشکیل شد که غربال گری مشکلات خانوادگی، مصالحه و میانجیگری، رصد نتایج میانجیگری، تشکیل گروههای همیار تخصصی و ارجاع آن به کارگروههای اداری، خزانه داری و مالی را با دقت و به صورت علمی و کاربردی انجام می دهند.

وی فعالیت در مدارس و با هدف شناخت بیشتر و عمیق تر از مشکلات و دغدغه های نسل جوان و پیشبرد اهداف طرح را از دیگر برنامه ها ذکر کرد و اظهار داشت: با هدف شنیدن دردل ها و راهنمایی جوانان و تلاش برای حل مشکلات آنان، آموزش حقوق مالی و غیر مالی با هدف بالا بردن هوش اقتصادی خانواده و شناخت دقیق دغدغه های نسل جوان یک روحانی به نمایندگی از انجمن خانواده در دبیرستان های سطح شهرستان حضور می یابد.

این مقام قضایی از تشکیل واحد میانجیگری که پرونده های کیفری مرتبط با خانواده اعم از توهین، نفقه و ... به این واحد ارجاع می شود خبر داد و گفت: قبل از اینکه این پرونده های دعاوی کیفری خانواده ثبت شود و به دادسرا ارجاع شود به واحد میانجیگری جهت حل اختلاف ارجاع می شود.

رئیس دادگستری شهرستان میبد طرح پیشگیری از روند فزاینده طلاق در شهرستان و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در حوزه خانواده در میبد را یک الگوی موفق و اثر گذار و ماندگار ارزیابی کرد و تأکید کرد: این طرح می تواند با بررسی دقیق زوایای کاری و رفع برخی نواقص به عنوان یک طرح کشوری در زمینه استحکام بنیان خانواده و پیشگیری از آسیب اجتماعی طلاق مطرح گردد.

وی در پایان ضمن قدردانی از حضرت آیت ا... اعرافی امام جمعه موقت میبد، شورای شهر میبد، خیرین و سایر نهاد و سازمانها مخصوصا سازمان بهزیستی که در اجرای این طرح همکاری و مشارکت نمودند، ابراز داشت: بدون تردید اگر روح کار جمعی، همکاری و همفکری و مساعدت سایر افراد ذیمدخل در این طرح نبود اجرای این طرح و موفقیت های آن حاصل نمی گردید.

 
آدرس کوتاه :