شناسه : 38674576

کاهش 10 درصدی کشت بادمجان در ابرکوه


مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: کشت بادمجان در شهرستان نسبت به سال قبل ۱۰ درصد و سطح زیرکشت هم به همین میزان کاهش داشت.

به گزارش یزدرسا؛ حسن زارع افزود: باتوجه به محدودیت منابع آبی سطح زیرکشت این محصول به ۹۰ هکتار رسید و به دلیل افزایش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت و پر آبخواه بودن این گیاه ، کشت آن به روش سنتی مقرون به صرفه نیست .

وی متوسط تولید در هر هکتار را ۵۰ تن و در بعضی مزارع را تا ۶۰ تن ذکر کرد و با توجه به کم آبی منطقه به کشاورزان توصیه کرد که با کشت نشایی در سال آینده میزان مصرف آب را تا ۳۰ درصد و زمان برداشت را یک ماه زودتر از موعد مقرر کاهش دهند.

زارع یادآورشد : با هدف تغییر الگوی کشت از سنتی به آبیاری نوین، کاهش مصرف آب و افزایش راندمان تولید ، کشت محصولات گیاهان به صورت نشایی از جمله بادمجان، گوجه فرنگی، خیارسبز، کاهو سالادی، پیاز، فلفل دلمه‌ای و بامیه  امسال در ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان ابرکوه اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: قابلیت کشت نشایی برای تمامی محصولات زراعی به ‌جز گندم ، جو و سیب ‌زمینی در این شهرستان فراهم  است.

وی تاکید کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی و افت سطح آب‌های زیرزمینی و تداوم ۲ دهه خشکسالی، اجرای طرح های آبیاری نوین و کاشت گیاهان کم آبخواه برای جایگزینی محصولات پرآبخواه ضروری است.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه ۲۰ هزار هکتار است که به علت کم آبی و خشکسالی،  ۱۵ هزار هکتار آن به کشت محصول اختصاص دارد که از این میزان هشت هزار هکتار باغ‌های میوه و بقیه اراضی زراعی است.

۴۰ درصد اشتغال ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار و  ۵۰۰ خانوار از این طریق امرار معاش می‌کنند.

۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی ابرکوه به مدت ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات تأمین می‌شود و سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می شود.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.