شناسه : 38589596
مدیر زارعت جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد

کاهش 60 درصدی سطح زیر کشت گندم در استان یزد طی یک دهه اخیر


مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: طی 10 سال گذشته بیش از 60 درصد سطح زیر کشت گندم در استان یزد کمتر شده است.

محمدعلی حاتمی‌زاده مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: در استان یزد 170 هزار تن گندم در سال نیاز است اما مقدار گندمی که در حال حاضر در استان تولید می‌شود فقط نیاز کمتر از یک ماه استان را تأمین می کند و برای 11 ماه دیگر باید از استان‌های دیگر گندم تهیه کنیم.

وی افزود: نکته قابل تأمل این است که هرساله سطح زیر کشت گندم در استان یزد کمتر می‌شود و طی 10 سال گذشته بیش از 60 درصد سطح زیر کشت گندم در استان یزد کمتر شده است.

مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی یزد اظهار داشت: یکی از دلایل کم شدن سطح زیر کشت گندم در استان، این است که کشاورزان در سال‌های اخیر بیشتر به سمت محصولات باغی رفته‌اند چرا که یک زمین زیر کشت محصولات باغی ارزش اقتصادی بیشتری نسبت به زمین زراعی دارد.

حاتمی‌زاده خاطرنشان کرد: همچنین کمبود آب عاملی دیگری است که موجب شده کشاورزان اولویت را به محصولات باغی بدهند؛ درست است که گندم محصولی کم‌آبخواه است اما وقتی کشاورز با کمبود آب مواجه می‌شود این کمبود آب را متوجه محصولی مانند گندم می‌کند تا محصولاتی باغی.

وی اضافه کرد: دلیل دیگر کاهش سطح زیر کشت گندم در یزد، مربوط به قیمت پایین گندم است؛ چون قیمت گندم برای کشاورز اقتصادی و به صرفه نیست، کشاورز به جای کاشت گندم به سمت محصولات باغی می‌رود.

مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: مثلا در حال حاضر دولت گندم را با قیمت 4 هزار تومان خریداری می‌کند که از نظر اقتصادی این قیمت سودی برای کشاورز ندارد؛ این در حالی است که قیمت جهانی گندم 8 هزار تومان است و اگر قرار باشد از خارج گندم وارد کنیم باید 8 هزار تومان پراخت کنیم.

حاتمی‌زاده با بیان اینکه اولویت اول وزارت جهاد کشاورزی امنیت غذایی است، عنوان کرد: امروز ما با تحریم‌ها مواجه هستیم و ممکن است کشورهای دیگر هم به ما گندم ندهند. این در حالی است که با توجه به شرایط کرونایی ممکن است ورود گندم از استان‌های دیگر هم به سهولت گذشته نباشد لذا همه این موارد بیانگر این است که به این محصول بی‌توجهی شده است.

وی یادآور شد: البته در گذشته مردم و کشاورزان با قداست و حرمت به گندم نگاه می‌کردند و فارغ از سود اقتصادی این محصول برای آن‌ها اهمیت داشت که امروز آن نگاه، کمتر شده است.

مدیر زارعت سازمان جهاد کشاورزی یزد تأکید کرد: در سال‌های اخیر در برهه‌ای از سال چاه‌های کشاورزی خاموش می‌شوند حال اگر اینگونه برنامه‌ریزی شود که کشاورزانی که گندم می‌کارند از این خاموشی استثنا شوند، یقینا برای آن‌ها نوعی تشویقی محسوب می‌شود.

حاتمی‌زاده با بیان اینکه مسئولین هم از کشت گندم حمایت قابل قبولی نمی‌کنند، تصریح کرد: در واقع مسئولان اعتقاد چندانی به کاشت گندم ندارند و همین امر موجب می‌شود تا اعتبار لازم حتی از سوی مسئولان شهرستانی هم برای کشت این محصول تخصیص داده نشود.

وی اظهار داشت: گندم علاوه بر اینکه تأمین‌کننده آرد است، کاه آن نیز تأمین‌کننده علوفه دام استان است و این اهمیت بیش از پیش این محصول را نشان می‌دهد؛ لذا دولت و شورای اقتصاد وظیفه دارند قیمت خرید تضمینی گندم را به قدری تعیین کند که کشت گندم برای کشاورز به صرفه باشد و کشاورز ترغیب شود به سمت کشت این محصول برود.

حاتمی‌زاده گفت: افزایش قیمت تضمینی گندم در اختیار مسئولین استانی نیست و دولت است که باید قیمت خرید تضمینی را افزایش دهد و انتظار این است که شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش دهد و ردیف بودجه خاصی برای گندم تعیین شود تا حداقل سطح زیر کشت استان کمتر از این نشود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.