شناسه : 36289039

کرخنگان؛ روستایی در محل تلاقی سه استان


چنارهای کهنسال کر، جنگل های انبوه و تماشایی لایجمه، استودان صخره‌ای، غارهای طبیعی و درختان دیرزیست از آثار ارزشمند این روستا به شمار می‌آیند.

به گزارش یزدرسا، روستای کرخنگان خاتم به عنوان یکی از روستاهای نمونه و هدف گردشگری استان یزد، همواره مورد توجه گردشگران و دوستداران صنعت گردشگری است.

این روستا با داشتن آثار تاریخی و طبیعی ارزشمند چشم‌انداز زیبائی را برای هر بیننده‌ای که این منطقه بکر را برای گردشگری  فراهم کرده است.

وجه تسمیه این روستا به کرخنگان از وجود دو مزرعه بزرگ به نامˈکرˈ و ˈخنگانˈ در این منطقه حکایت دارد که هر دوی این مزرعه با برخورداری از چشم اندازهای زیبا در دل این منطقه خودنمائی می‌کنند.

شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامداری است و محصولات گندم، جو، لوبیا و عدس از مهمترین محصولات زراعی و تولید شیر، ماست، پنیر و کشک از مهمترین محصولات دامی این منطقه محسوب می‌شوند .

این روستا به خاطر واقع شدن درمحل تلاقی شهرستانهای بوانات فارس و نزدیکی به شهرستان شهربابک استان کرمان از لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای اهمیت خاصی است.

چنارهای کهنسال کر، جنگل‌های انبوه و تماشایی لایجمه، استودان صخره ای، غارهای طبیعی و درختان دیرزیست از آثار ارزشمند این روستا به شمار می‌آیند.

این روستا با جمعییتی افزون بر 3 هزار نفر از روستاهای پرجمعیت خاتم به حساب می‌آید. کرخنگان در 75 کیلومتری شهرستان خاتم یزد واقع شده است.

درخت چنار گرمه علیا(گرمه بالا) واقع در روستای کرخنگان شهرستان خاتم به شماره  ثبت ملی266 است و قدمت این اثر طبیعی به حدود 700 تا 750 سال قبل می رسد.

این درخت تک پایه قطر یقه اش 685 سانتی متر و تاج آن بطور کامل سالم بوده ولی تنه آن در اثر سن زیاد پوک و سوخته و منجر به خالی شدن آن شده است و ریشه درخت تا عمق 12 متری زمین پیش رفته است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.