شناسه : 40064882
یادداشت؛

کرونا هنوز تمام نشده است


متاسفانه بسیاری از بر این تصور هستند که کرونا دیگر تمام شده و به مانند دوران قبل از کرونا رفت‌وآمد می‌کنند که بسیار خطرناک است.

به گزارش یزدرسا، امروز در حالی بیش از دو سال و دو ماه از شیوع مرگبارترین ویروس در جهان می‌گذرد که هنوز بسیاری از کشورها شاهد آمار بالای مرگ‌ومیر و مبتلای روزانه هستند و شایعاتی از انتشار سویه‌های جدید کرونا نیز به گوش می‌رسد.

اینکه پس از 26 ماه از شیوع کرونا در ایران آمار مرگ‌ومیرها به کمتر از 10 نفر رسید به همین سادگی اتفاق نیفتاده است، یکی از دلایل این کاهش مرگ‌ومیرها و مبتلایان روزانه را می‌توان توجه ویژه دولت سیزدهم به بحث واکسیناسیون گروه‌های مختلف سنی دانست.

اگر به هشت ماه قبل بازگردیم می‌بینیم که کشور در وضعیت کرونایی مناسبی قرار نداشت و روزانه شاهد فوت بیش از 600 نفر از هموطنانمان بودیم که علت اصلی این مرگ‌ومیرها هم عدم تزریق واکسن کرونا بود.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، اولویت نخست خود را واردات و همچنین حمایت کامل از ساخت واکسن داخلی بود که توانست طی دو تا سه ماه آمار واکسیناسیون کشور را به یک حد مطلوب برساند و نتیجه آن را می‌توان از آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت متوجه شد.

با نگاهی به آمار 94 درصدی تزریق واکسن کرونا در نوبت اول، 85 درصدی نوبت دوم، 50 درصدی نوبت سوم و بیش از 15 درصد گروه سنی زیر 12 در استان یزد، می‌توانیم دریابیم که این کاهش مبتلایان و مرگ‌ومیرها به علت توجه خانواده‌های یزدی به واکسیناسیون بوده است.

اما تلقی اینکه الان دیگر کرونا به پایان رسیده را می‌توان خطرناک‌ترین تصور در بین مردم دانست زیرا همین تصور می‌تواند بازگشت دوباره کرونا را رقم بزند و دیگر امیدی به پایان آن نمی‌توان نداشت.

در حال حاضر به علت مطلوب‌تر شدن شرایط کرونایی، بسیاری از برنامه‌ها در سطح استان برگزار می‌شود که نشان از بی‌توجهی تعداد زیادی از جمعیت حاضر در این مراسم به ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی است و اگر هم در خصوص این مسائل به آنها تذکری داده شود، می‌گویند که کرونا دیگر تمام شده و مشکلی نیست.

اگر به رفتارهای جامعه در طول 26 ماه گذشته کرونایی کشور نگاه کنیم، خواهیم یافت هرزمان که نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بی‌توجه و سهل‌انگار بودیم، کرونا جان تازه‌ای گرفت و کاری کرد تا بسیاری از افراد تا سالیان سال حسرت‌به‌دل بمانند که چرا این تذکرات را جدی نگرفتند.

برای اتمام کرونا فرمول سخت و پیچیده‌ای نیاز نیست، باید واکسیناسیون را کامل کنیم، در اجتماعات غیرضروری شرکت نکنیم و اگر هم شرکت کردیم از ماسک استفاده و فاصله‌گذاری را رعایت کنیم تا بتوانیم در مدت زمان کوتاه نسخه این ویروس خانمان سوز را بپیچیم.

یادداشت از محمد جواد خاکپور
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.