شناسه : 38384378

کشاورزانی که محصولات پرآبخواه کشت کنند، جریمه می شوند


مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: کشاورزان در صورت استفاده از کاشت محصولات پرآبخواه و سنتی از دریافت نهاده های کشاورزی محروم می شوند.

به گزارش یزدرسا؛ مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: کشاورزان در صورت استفاده از کاشت محصولات پرآبخواه و سنتی از دریافت نهاده های کشاورزی محروم می شوند.

مهدی غیب الهی ، اظهار کرد: برای تولید یک عدد هندوانه به وزن ۱۰ کیلوگرم به روش سنتی نیاز به چهار هزار لیتر آب است ، در حالی که این میزان مصرف آب  ، خطر جدی و تهدیدی برای شهرستان و کشاورزان است.

وی افزود: البته  کشاورزان با توجه به محدودیت منابع آبی  ، فرایند برداشت آب را با تغییر الگوی کاشت محصول کم آبخواه در برنامه کاری خود قرار داده اند.

 

ابرکوه یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد است 

همچنین مسوول امور آب و خاک جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: کاهش آب سفره های زیرزمینی و افت سطح آب چاه های کشاورزی ، شوری آب برخی چاه ها و همچنین ایجاد فروچاله ها نشانه بحرانی بودن شرایط آب در این شهرستان است .

احمدرضا زرنگار افزود: به خاطر کم آبی در این منطقه، دشت ابرکوه یکی از چهار دشت ممنوعه بحرانی استان یزد است  و کشاورزان برای استفاده بهینه از مصرف آب ۹۰ درصد باغ های زردآلوی منطقه را مجهز به سیستم های آبیاری قطره ای کرده اند.

این مسوول ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی و فعالیت بیشتر جمعیت ابرکوه در حوزه کشاورزی از لحاظ اجرای طرح های آبیاری نوین این شهرستان در استان یزد در رتبه نخست قرار دارد.

زرنگار اضافه کرد: کشاورزان می توانند از خدمات و کمک های بلاعوض دولت برای استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی فراهم شده ، استفاده کنند.

وی افزود: دولت برای اجرای طرح های آبیاری کم فشار و قطره ای در هر هکتار به ترتیب ۷۰ و ۱۷۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند که در این سامانه ها، راندمان آبیاری از ۳۵ تا ۸۵ درصد افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: دولت برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین طی هفت سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال به صورت تسهیلات بلاعوض به کشاورزان این شهرستان کمک کرده است.

زرنگار خاطرنشان کرد: کشاورزان با دریافت این میزان کمک  برای استفاده بهینه و بهره وری آب در بخش کشاورزی، سه هزار هکتار از اراضی و باغ های خود را به سامانه های آبیاری نوین تجهز کردند.

وی از اجرای طرح های آبیاری کم فشار ، قطره ای ، زیرسطحی ، تیپ و تشتکی در شهرستان ابرکوه خبرداد و  اظهار کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون پنج هزار هکتار از اراضی و باغ های این شهرستان به آبیاری نوین تجهیز شده است.

انتهای پیام/آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.