شناسه : 38174419

کم آبی کشت ذرت در ابرکوه را ۵۰ درصد کاهش داد


مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به شرایط کم آبی شهرستان و پرآبخواه بودن محصول ذرت کشت این گیاه در سال زراعی ۹۹- ۹۸ با ۵۰ درصد کاهش، به ۸۰ هکتار رسید.

به گزارش یزد رسا؛ مهدی غیب الهی افزود: با پایان فصل کاشت  این گیاه، ۱۰ هکتار به کشت ذرت دانه ای و حدود ۷۰ هکتار نیز به کشت ذرت علوفه ای اختصاص یافت .

وی با اشاره به اینکه برای اجرای کاشت این  محصول ، کشاورزان از بذر گواهی شده مرغوب و کشت نشایی استفاده کردند ، خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح حدود ۴۵۰ کیلو گرم انواع کود شیمیایی مصرف شده است.

غیب الهی بابیان اینکه امسال بخشی از محصول به صورت « نشایی» کشت شده است ، تصریح کرد: با این شیوه کشت ، ۲ هزار مترمکعب آب در هر هکتار ( تا سه نوبت آبیاری )صرفه ‌جویی می‌شود.

وی افزود: این محصول در آبان ماه برداشت می شود که متوسط تولید در واحد سطح  ۶۰ تن و در بعضی از مزارع  به ۷۰ تن می رسد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه همچنین با بیان اینکه کشت ذرت در این شهرستان به دلیل تداوم ۲ دهه خشکسالی رو به کاهش است، افزود: کشاورزان در توسعه و تولید محصولات کم آبخواه شامل گیاهان دارویی ، پسته و زعفران با روش آبیاری نوین تلاش کنند.

به گفته غیب الهی این شهرستان یکی از مناطق پرورش دام سنگین استان یزد است که محصول تولیدی در دامداری‌های منطقه مصرف می‌شود.

توسط دامداران ابرکوه ، هشت هزار و ۵۰۰ رأس گاو شیری در ۶۰۰ واحد صنعتی ، نیمه‌صنعتی و سنتی پرورش داده می‌شود .

این منطقه رتبه دوم تولید محصول دامی استان را در اختیار دارد و سالانه ۱۶۰ هزار تن فراورده دامی در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

اراضی قابل کشاورزی آن به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار  و ۵۰۰ خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید می کنند.
آدرس کوتاه :