شناسه : 37937495
کارشناس مسائل غرب آسیا:


سید هادی سیدافقهی گفت: خوشبختانه امروز در آفریقا، آمریکای لاتین و حتی در پایتخت برخی از کشورهای اروپایی هم راهپیمایی روز قدس برگزار می‌شود.

سید هادی سیدافقهی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: باید منظومه‌ای شکل بگیرد و همه ظرفیت‌ها، مؤلفه‌ها و عناصر مؤثر در مسئله فلسطین در آن دیده شود و اینگونه است که می‌توان کار مؤثری برای فلسطین انجام داد و روز قدس خواستگاه و سکوی پرتاب برای شکل‌گیری این منظومه است.

وی افزود: وقتی برای آزادسازی یک سرزمین نقشه‌ای طراحی می‌شود در این نقشه نیازها و وضعیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هم مشخص می‌شود؛ حضرت امام با دقت تمام و با انگیزه بسیار عمیق و با نگرشی ماورای مسائل روزمره این طراحی را انجام دادند و این خواستگاه و سکوی پرتاب را برای ما ایجاد کردند.

 

راهپیمایی روز قدس یک کنگره است

کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: راهپیمایی روز قدس صرفا یک حضور چنددقیقه‌ای یا چند ساعته مردم در کف خیابان نیست، بلکه این یک کنگره است و ما باید برای این کنگره برنامه علمی هم داشته باشیم و برای آن هزینه کنیم؛ همه هزینه‌ها هم مادی نیست، هزینه‌های معنوی، انسانی، فرهنگی و هنری هم موضوعیت دارد.

سیدافقهی با انتقاد از انفعال کشورهای اسلامی در قبال جنابات اسرائیل عنوان کرد: اشکال کار کجاست که یک میلیارد ونیم مسلمان از عهده چند میلیون صهیونیست برنمی‌آیند؟! تاریخ در آینده درباره مواضع و عملکرد مسلمانان جهان در قبال مسئله فلسطین قضاوت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه روز قدس بستر را فراهم می‌کند و مسئله فلسطین را زنده نگه می‌دارد، یادآور شد: راهپیمایی روز قدس به عنوان یک دانشگاه عمومی و ملی است که انسان‌های فرهیخته و برجسته را به تفکر وا می‌دارد اما در زمینه مسئله فلسطین نباید صرفا در راهپیمایی متوقف شویم.

 

روز قدس در پایتخت کشورهای اروپایی

کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: زمانی که حضرت امام در سال 1358، روز قدس را اعلام کردند و به عنوان باقیات و صالحات خودشان بنیان گذاشتند اول در ایران و آن هم فقط در چند شهر این راهپیمایی برگزار می‌شد، اما بعد به کشورهای محور مقاومت کشیده شد و الان خوشبختانه سراسر جهان را فرا گرفته و در آفریقا، آمریکای لاتین و حتی در پایتخت برخی از کشورهای اروپایی هم راهپیمایی روز قدس برگزار می‌شود.

سیدافقهی خاطرنشان کرد: هرچند امسال بخاطر شیوع ویروس کرونا، راهپیمایی روز قدس برگزار نمی‌شود اما در سال‌های آینده با توجه به تحولاتی که به نفع محور مقاومت دارد رقم می‌خورد و وضعی که در کشورهای منطقه وجود دارد، شاهد گسترش بیش از پیش روز قدس در جهان خواهیم بود.

 

لزوم استفاده از روش‌های جدید برای انتقال مفهوم روز قدس

وی با بیان اینکه امسال مردم نمی‌توانند کف خیابان بروند و باید به فکر شیوه‌های دیگر باشیم، تصریح کرد: هدف از راهپیمایی روز قدس فرهنگ‌سازی و زنده نگه داشتن مسئله فلسطین است و این فرهنگ‌سازی را با همان محتوا با شیوه‌های مختلف در بستر فضای مجازی و رسانه می‌توان انجام داد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در روز قدس صرف حضور فیزیکی مطرح نیست، تأکید کرد: محتوایی که هرساله در راهپیمایی مطرح می‌شد امسال باید به روش‌های دیگر مطرح و روح راهپیمایی روز قدس را در فضای مجازی و رسانه‌ها منتقل کنیم؛ یعنی درست است که شکل کار تغییر کرده اما روح کار که بیداری، آگاهی و بسیج مردم و حمایت از مقاومت است، تغییر نکرده است.

سیدافقهی با اشاره به سخنرانی رهبر انقلاب در روز قدس امسال، اظهار داشت: سخنرانی روز جمعه رهبر معظم انقلاب قطعا کلیدی و راهگشا خواهد بود اما ضامن اجرایی این سخنان، متفکرین و اندیشمندان، رسانه‌ها، مؤسسات، وزارت‌خانه‌ها و نهادهای انقلابی و مجموعه‌های مردم‌نهاد در داخل و خارج کشور هستند که نباید بگذارند این بیانات و طراحی ایشان روی زمین بماند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :