شناسه : 36211775

گول تختخواب‌های مرتب شده را نخور!


نقد کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان یزد در مورد یک کتاب

به گزارش یزدرسا، احسان عابدی با انتشار تصویر زیر نوشت:


مثل خیلی دیگر از کتاب‌ها، تعریف این را هم شنیده بودم. موضوعش خودیاری بود، موضوعی که علاقه‌مند زیادی دارد، اما کتاب‌های این حوزه قریب به اتفاق ضعیف و البته در بیشتر موارد مضر و منحرف هستند.
طرح جلدش را که دیدم مثل خیلی‌های دیگر چشمم برق زد و خریدمش.
وقت زیادی برای خواندنش صرف نشد، اما متوجه شدم که گول خورده‌ام. این کتاب هم اسم و ظاهرش جلب کننده بود و محتوای قابل اعتنایی نداشت.

ماجرا از این قرار است که دریاسالار ویلیام اچ مک ریون بعد از بازنشستگی در نیروی دریایی آمریکا در دانشگاه #تگزاس سخنرانی می‌کند. سخنرانی او مورد تحسین حضار قرار می‌گیرد و او هم جوگیر شده و نسبت به انتشار سخنرانی‌اش در قالب کتاب اقدام می‌کند! همین
کتاب تیترهای جذاب و اغواکننده‌ای دارد، اما مطالبش که خاطراتی پراکنده است، از تیترها ضعیف‌تر است. به نظرم اگر همان تیترها را می گذاشت بدون توضیح باقی بماند، اثرگذاری کتاب بیشتر بود!
جالب است که انتهای کتاب، متن کوتاه سخنرانی مک ریون منتشر شده و آخر کتاب شما متوحه می شوید که وقت‌تان را تلف کرده‌اید و کافی بود به جای کل کتاب، همان 10 صفحه سخنرانی را می‌خواندید که خلاصه کل کتاب است.
خلاصه اینکه گول رنگ و لعاب و اسم و عنوان و تعریف و تمجید دیگران از یک کتاب را نخورید. حتی اگر مثل این کتاب، هجده بار تجدید چاپ شده باشد!

 

 

 
آدرس کوتاه :