شناسه : 38591253
گلایه کارشناسان از بی توجهی به بلایای طبیعی

یزد؛ درگیر سیلاب و خشکسالی! / هیچ وقت از بلایای طبیعی درس نگرفتیم


کارشناسان معتقدند مشکل اصلی ما در مواجهه با بلایای طبیعی درس نگرفتن از گذشته است. ما هر ساله با بلایای طبیعی نظیر سیل و خشکسالی مواجه هستیم اما تنها چیزی که در این زمینه مطرح می شود وعده جبران خسارت است.

سید ابوالفضل میرقاسمی در مصاحبه با خبرنگار یزدرسا اظهار داشت: تشدید روند تخریب پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع، معدن کاوی و سد سازی بی ضابطه و تغییر اقلیم باعث افزایش دما و تداوم خشکسالی در کشور شده است.

این کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: مشکل اصلی ما در مواجهه با بلایای طبیعی درس نگرفتن از گذشته است. ما هر ساله با بلایای طبیعی نظیر سیل و خشکسالی مواجه هستیم اما تنها چیزی که در این زمینه مطرح می شود وعده جبران خسارت است. این در حالی است که برخی موارد مانند تلفات انسانی و از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری قابل جبران نیستند.

وی در تشریح خطرات سیلاب بیان کرد: در ایران 300 تا 800 سال زمان لازم است تا یک سانتی متر خاک تشکیل شود اما یک سیلاب کافی است تا همه خاک های حاصلخیز را شسته و از بین ببرد و زمانیکه حاصلخیزی خاک از بین برود گیاه نیز از مواد آلی خاک بی بهره می ماند.

 

یزد؛ درگیر سیلاب و خشکسالی!

جواد منصوری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد نیز در این رابطه اعلام کرد: هم اکنون تغییر اقلیم در مقیاس جهانی اتفاق افتاده و خشکسالی های مستمر و سیلاب های که در یزد شاهد آن هستیم پیامدهای منطقه ای ناشی از آن است. 

وی با بیان اینکه سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که هر ساله خسارت فراوانی برجا می گذارد گفت: استان یزد بیش از یک دهه خشکسالی را تجربه کرده و این خشکسالی مستمر، زمینه ایجاد و تشدید اثرات مخرب سیلاب ها را چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روانی افزایش داده است. به عنوان مثال تلقی رودخانه فصلی به عنوان رودخانه خشک و قابل تصرف یکی از همین آثار روانی خشکسالی است.

منصوری تاکید کرد: متاسفانه بستر و حریم رودخانه ها به خصوص در مناطق ییلاقی استان یزد مورد تصرف و تعرض قرار گرفته و حتی در برخی مسیل ها امکان عبور ایمن و بی خطر سیلاب وجود ندارد.  البته تا کنون افزون بر 500 مورد تصرف بستر و 1564 مورد تصرف حریم شناسایی شده و اخطارهای لازم صادر شده ، گفتنی است اولویت ما رفع تصرف است اما در صورت عدم تمکین اقدام قانونی لازم جهت رفع تصرف انجام می شود.

وی ابراز داشت: تغییر حوزه آبخیز، تصرف بستر و حریم رودخانه ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، فرونشست زمین و تغییر مسیر رودخانه ها از عمده عوامل چالشی فرا روی استان جهت مقابله و کاهش اثرات سیل است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد جهت کاهش اثرات سیل گفت: شناسایی 157 نقطه حادثه خیز استان و اعلام به مراجع ذیصلاح و انجام مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه های استان به طول 2000 کیلومتر از جمله اقدامات برای کاهش اثرات مخرب سیلاب ها در استان است.

انتهای پیام/

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.