شناسه : 36465931

یزد در اعتیاد و طلاق جزو 10 استان پرآسیب نیست


مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد گفت: این استان در آسیب های اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی جزو 10 استان پر آسیب ‌کشور محسوب نمی شود.

به گزارش یزدرسا؛ فخرالسادات خامسی هامانه در دوره بازآموزی اختلال مصرف مواد افیونی افزود: به رغم افزایش چشمگیر آسیب های اجتماعی در جامعه یزد از برخی ناهنجاری ها مصون مانده است.
وی گسترش روز افزون مهاجرت به استان را نیازمند توجه و برنامه ریزی بهتر و دقیق تر عنوان کرد ادامه داد: با تاکید مقام معظم رهبری بر اولویت رسیدگی به آسیب های اجتماعی باید همواره این موضوع جدی گرفته شود.
این مسئول، کاهش سن اعتیاد و گسترش این آسیب در بین بانوان و دانش آموزان را زنگ خطری بیان کرد که نیاز به توجه ویژه، کار علمی و برنامه ریزی وسیع و هماهنگی در تمام حوزه ها دارد.
خامسی هامانه همچنین به افزایش آمار مرگ و میر ناشی از اعتیاد طی سال های اخیر اشاره و از اقدامات مراکز خصوصی درمان اعتیاد، تقدیر کرد.
همچنین محمدحسین زاع مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی(‌ره) بر لزوم نوآوری و به کارگیری روش های نوین برای درمان و بازتوانی معتادین تأکید کرد و از درمانگران اعتیاد خواست علاوه بر درمان دارویی، بیش از پیش به آموزش و مشاوره بیماران و خانواده آنها بپردازند.
در ادامه رئیس انجمن درمانگران اعتیاد یزد به ضرورت کنترل انتقال بیماری های واگیر به ویژه ایدز از راه تزریق به عنوان دستاورد مهم مراکز سرپایی درمان اعتیاد اشاره کرد.
‌مجتبی غالبی گفت: طبق آمار هم اکنون نزدیک به 25 هزار و 500 مددجو در مراکز سرپایی درمان سوء مصرف مواد استان تحت درمان هستند که حدود هزار و 500 نفر از آنها زن هستند.
وی افزود: طبق این آمار، درصد معتادین زن در یزد کمتر از دیگر استان ها ثبت شده که این امر می تواند نشانه شیوع کمتر اعتیاد بین زنان یزدی و یا عدم مراجعه بانوان به مراکز درمان اعتیاد باشد.
این مسئول با تاکید بر حفظ اسرار بیماران و اصل محرمانگی درمان، از بانوان نیازمند به درمان خواستار شد که بدون نگرانی به مراکز مجاز درمان اعتیاد مراجعه نموده و خدمات دارویی و آموزشی را دریافت کنند.
غالبی خاطر نشان کرد: طبق بخشنامه اخیر وزارت بهداشت، درمان و تجویز دارو برای پنج درصد از بیماران مراکز، بدون دریافت هرگونه مدارک هویتی مقدور شده است.
سمینار 2 روزه اختلال مصرف مواد افیونی با هدف توانمندسازی پزشکان، روانشناسان و مشاوران شاغل در حوزه های مختلف درمان و بازتوانی اعتیاد برگزار شد.
این همایش به همت انجمن مؤسسین مراکز درمان اعتیاد استان یزد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی آیت الله شهید صدوقی(‌ره)، نیمه نخست اردیبهشت ماه در سالن همایش های دانشجویی ‌حضرت باقرالعلوم(‌ع) برگزار شد.
در این سمینار که با حضور 300 شرکت کننده از شهرستان های مختلف استان، اساتید کشوری و همچنین اساتید هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی همراه بود، موضوعاتی از قبیل جنبه های روانی و اجتماعی بهبودی، درمان اعتیاد در زنان باردار و درمان وابستگی به سیگار در وابستگان به مواد مخدر مطرح شد.
همچنین مصاحبه انگیزشی و مشاوره خانواده بیماران، درمان بیماری های روانپزشکی همراه در معتادین و مروری بر پژوهش های انجام شده در حوزه درمان اعتیاد از مهم ترین مطالب ارائه شده در این همایش بود.

روابط عمومی استانداری یزد

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :