شناسه : 34825526
معاون فرماندار میبد:

یک‌ چهارم موزه های استان در میبد قرار دارد


معاون فرماندار میبد با اشاره به 8 موزه فعال در میبد عنوان داشت: یک‌ چهارم موز ه های استان در میبد قرار دارد.

به گزارش یزدرسا، یه نقل از میبد خبر، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندارمیبد در جلسه بررسی مسائل و مشکلات موزه‌های این شهرستان بیان داشت: وجود موزه‌های متعدد در شهرستان میبد به پیشینه چندین هزارساله و بافت عظیم بناهای تاریخی آن می رسد.

علیرضا ابوالحسنی با بیان اینکه یک‌ چهارم موزه استان به میبد تعلق دارد، گفت: 8 موزه فعال سرزمین‌های مختلف مردم‌شناسی، علوم طبیعی، پست، زیلو و نظایر آن‌ها در شهرستان میبد بهترین فرصت برای معرفی آثار تاریخی و فرهنگی این شهرستان به مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

وی با اشاره به این موضوع که به دنبال تخصصی کردن موزه‌های سطح شهرستان میبد هستیم افزود: احداث و تکمیل موزه جامع میبد با استانداردهای روز دنیا یکی از الویت های ما در سال جاری و سال‌های آینده است تا به سمت دیجیتالی و تخصصی کردن و اخذ مجوزهای لازم در جهت جذب اعتبارات هم باشیم.

مسئول موزه‌های استان یزد هم بابیان اینکه از تأسیس موزه‌هایی که فقط جنبه مردم‌شناسی داشته باشند خودداری شده و به سمت تخصصی شدن و استانداردسازی موزه‌ها باید پیش رفت، اظهار داشت: دریافت مجوزهای لازم در حوزه مجموعه‌داری و تأسیس موزه‌ها بسیار مبحث مهم ازجمله سیاست‌های اولیه اداره کل موزه‌هاست.

الهه خاکباز الوندیان استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در موزه‌ها را از اولویت‌های امسال این اداره عنوان کرد و گفت: موزه‌ها را باید به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از تکنولوژی های دیجیتال برای انتقال بهتر به مخاطب و مخاطبین جدید ببریم.

وی بابیان اینکه تأسیس موزه بدون مجوز و فعالیت آن‌که هیچ اختیاراتی را ندارد معنی ندارد، تصریح داشت: اگر نام موزه‌ ای در فهرست موزه‌های اداره کل موزه‌ها نباشد، نمی‌تواند فعالیت کند.

مسئول موزه‌های استان در پایان خاطرنشان کرد: در بحث اعتبارات موزه‌ها باید بگویم تا زمانی که موزه‌ای در لیست و فهرست موزه‌های ایران از طرف اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی شناخته نشود هیچ اعتباری برای آن در نظر گرفته نخواهد شد.

در حال حاضر 32 موزه در سطح استان وجود دارد که یک‌چهارم آن به شهرستان میبد تعلق دارد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :