شناسه : 23678579
دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه مطرح کرد


دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه گفت: هر ذبح قانونی که توسط دامپزشکی محرز شود، از جمله جرائم غیر قابل گذشته محسوب شده و مجازات آن تا یکسال حبس می باشد.

به گزارش یزدرسا به نقل از سرو ابرکوه، علی محمد دشتکیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان در جمع مسئولین هیأت های مذهبی شهرستان به بیان موارد قانونی در رابطه با تخلفات برخی اشخاص، هیأت های مذهبی و ... در ایام حرکت هیئت های عزاداری و ماه محرم بیان کرد.

دشتکیان تشکیل کمیته داخلی را به هیئت های مذهبی پیشنهاد داد و افزود: هر هیئت جهت حمایت و صیانت از اعضای خود در بخش بانوان و آقایان می تواند کمیته هایی تشکیل دهد تا در صورت وقوع اختلاف، اشخاص تعیین شده وارد عمل شده و قضیه را حل و فصل کنند، به گونه ای که کار به مراجع انتظامی و قانونی نکشد.

وی ادامه داد: تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر گام بعدی است که باید در هیأت های عزاداری شکل گیرد که دارای 12 عضو می باشد. اعضا به ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان معرفی می شوند و پس از آموزش های لازم به آنان کارت های مخصوص داده می شود که در این ایام هدف واقعی امام حسین(ع) از قیام عاشورا را، اجرایی کنند.

دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه، اذعان کرد: بسیار ناراحت کننده است که فروش لوازم آرایشی در ایران بیش از سایر کشور ها و در ماه محرم بیشتر از ایام دیگر سال است و این مورد هیچ سنخیتی با هدف قیام امام حسین(ع) ندارد. در هیمن راستا بحث امر به معروف و نهی از منکر می تواند بسیار سازنده و تأثیر گذار باشد.

دشتکیان در رابطه با ذبح قربانی، بیان کرد: مجری و متصدی ذبح، بر طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی اداره دامپزشکی می باشد که در صورت صدور مجوز، افراد اجازه ذبح خواهند داشت. اگر غیر مجاز بودن کشتار توسط دامپزشکی محرز شود و شکایت این اداره به مراجع قضایی و انتظامی برسد، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. ضمن اینکه مجازات این عمل تا یک سال حبس می باشد که از جمله جرائم غیر قابل گذشت نیز محسوب می شود.

وی رعایت بهداشت در تمامی اماکن را ضروری دانست و افزود: در رابطه با اسب دوانی باید جنبه بهداشتی و ایمنی آن رعایت شود که در صورت تخلف ابتدا صاحب است و بعد از آن مسئول هیأت عزاداری مربوطه باید پاسخگو باشند.

این مقام مسئول تأکید کرد: توجه خاص به آسیب های اجتماعی شهرستان بسیار حائز اهمیت است و از واعظین درخواست می شود تا در مجالس مختلف در رابطه با موارد تولید و مصرف مواد الکی، فحاشی، فضای مجازی، آب شرب و کشاورزی، اعتیاد به مواد مخدر و اختلافات خانوادگی آگاهی های لازم را به مردم ارائه نمایند.

دشتکیان در خاتمه به بیان دو ماده قانونی پرداخت و از مسئولین هیأت های مذهبی خواست تا با تشریح این موارد برای عزاداران، از آنها در برابر گرفتار شدن در بند این دو ماده صیانت کنند.

ماده‌ 688 قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ :
هر اقدامي‌ كه‌ تهديد عليه‌ بهداشت‌ عمومي‌ شناخته‌ شود از قبيل‌ آلوده‌ كردن‌ آب‌ آشاميدني‌ يا توزيع ‌آب‌ آشاميدني‌ آلوده‌، دفع‌ غير بهداشتي‌ فضولات‌ انساني‌ و دامي‌ و مواد زايد، ريختن‌ مواد مسموم ‌كننده‌ در رودخانه‌ ها و زباله‌ در خيابان ها، كشتار غير مجاز دام‌، استفاده‌ غير مجاز فاضلاب‌ خام‌ يا پس ‌آب‌ تصفيه‌ خانه‌ هاي‌ فاضلاب‌ براي‌ مصارف‌ كشاورزي‌ ممنوع‌ مي‌ باشد و مرتكبين‌ چنانچه‌ طبق‌ قوانين‌ خاص‌ مشمول‌ مجازات‌ شديدتري‌ نباشند به‌ حبس‌ تا يك‌ سال‌ محكوم‌ خواهند شد.

ماده 618 قانون مجازات اسلامی:
هركس با هياهو و جنجال يا حركات غير متعارف يا تعرض به افراد موجب اخلال نظم وآسايش وآرامش عمومي گردد يا مردم را از كسب وكار باز دارد به حبس از سه ماه تا يك سال وتا ( 74 ) ضربه شلاق محكوم خواهد شد.

انتهای پیام/م.ف
آدرس کوتاه :