شناسه : 37331601
نماینده مردم یزد و اشکذر درمجلس:


نماینده مردم یزد و اشکذر درمجلس گفت: برای ثروتمندان قطعا تفاوتی نمی کند وافزایش قیمت بنزین منجر به صرفه جویی آنان نخواهد شد چرا که آنان هزینه بنزین خود را از طرق دیگری جبران می کنند.

سید ابوالفضل موسوی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان این مطلب که تنها یک سوم از خانواده های یارانه بگیر یزدی یارانه معیشتی دریافت نکردند گفت: در حال حاضر جمعیت استان نزدیک به یک میلیون و 200 هزار نفر است که درحدود 310 هزار خانوار با جمعیتی تقریبی 630 هزار نفر مشمول دریافت یارانه هستند که از این تعداد در حدود دو سوم یعنی 210 هزار نفر مشمول دریافت یارانه معیشتی تشخیص داده شده و به حساب آنان پول واریز شده است.
 
نماینده مردم یزد و اشکذر درمجلس در پاسخ به چرایی عدم واریز یارانه به حساب یک سوم مابقی اظهار داشت: علت اینکه این تعداد، واجد شرایط دریافت یارانه معیشتی تشخیص داده نشدند این است که احتمالا در مدت زمان بررسی دولت، اموالی به دارائی های آنان اضافه شده و یا از گردش مالی خوبی برخوردار بودند به هر جهت این افراد نیز می توانند از طریق سامانه اعلام شده از طرف دولت اعتراض خود را اعلام کرده که پس از بررسی موضوع که در حدود یک ماه طول می کشد چنانچه این افراد واجد شرایط شناخته شوند یارانه معیشتی از ابتدای شروع طرح به حساب آنان واریز خواهد شد.
 
خانوارهای معیشت بگیر از خانوارهای یارانه بگیر منفک هستند 
وی با اشاره به این مطلب که خانوارهای معیشت بگیر از خانوارهای یارانه بگیر منفک هستند اظهار داشت: این دو موضوع با هم کاملا متفاوت است و ممکن است فردی که یارانه دریافت می کند مستحق دریافت یارانه معیشتی نباشد.
 
موسوی درخصوص سرک کشیدن دولت به حساب های مردم ابراز داشت: در سامانه های ثبتی که به صورت ملی هستندفعالیت اقتصادی افراد مشخص بوده و امکان دسترسی به گردش مالی آنان بدون نمایش عدد و رقم وجود دارد و این اقدام دولت بلامانع و مصداق سرک کشیدن نیست  اما اگر دولت بخواهد در حساب مردم کنکاش کند چنین حقی ندارد و قطعا چنین اقدامی صورت نمی گیرد.
 
نائب رئیس کمیسیون عمران در خصوص میزان تاثیرافزایش قیمت بنزین در جلوگیری از قاچاق سوخت هم  گفت: قطعا این افزایش قیمت در کاهش میزان قاچاق سوخت تاثیر دارد هر چند هنوز قاچاق بنزین به علت پایین بودن قیمت آن در کشور نسبت به کشورهای همسایه به صرفه است.
 
موسوی در ادامه گران شدن بنزین را در کاهش مصرف توسط ثروتمندان جامعه بی تاثیر دانست و ابراز داشت: برای ثروتمندان قطعا تفاوتی نمی کند وافزایش قیمت بنزین منجر به صرفه جویی آنان نخواهد شد چرا که آنان هزینه بنزین خود را از طرق دیگری جبران می کنند.
 
وی تصریح کرد: البته دولت می تواند به جای افزایش نرخ بنزین از افزایش نرخ مالیات برخی کالاها نظیر دخانیات درآمد خود را افزایش دهد.
 
نماینده مردم یزد و اشکذر با بیان اینکه نظارت های دولت و رصد بازار در ممانعت برای افزایش قیمت کالاها پس از گرانی بنزین بی تاثیر نیست اذعان داشت: افزایش قیمت بنزین به صورت طبیعی اثر خود را روی بقیه کالاها می گذارد اما دولت می تواند مانع از افزایش دو یا سه برابری قیمت ها شود و اجازه ندهد قیمت کالاها به بهانه افزایش قیمت بنزین رشد بی رویه داشته باشد.
 
موسوی در پایان تاکید کرد: دولت باید در بودجه 99 برای افزایش بی رویه قیمت کالاها پیش بینی های لازم را انجام دهد و اجازه افزایش غیرمتعارف قیمت کالاها را ندهد.
 
انتهای پیام/آدرس کوتاه :