شناسه : 38661511
سخنگوی علوم پزشکی استان یزد:

1157بیمار در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند/ استفاده میانگین 70 درصد یزدی‌ها از ماسک


سلمانی سخنگوی علوم پزشکی استان یزد با بیان اینکه استفاده میانگین 70 درصد یزدی‌ها از ماسک است، گفت: 1157بیمار در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

به گزارش یزدرسا، ابراهیم سلمانی ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر 1157 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: از این تعداد 201 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه در حال دریافت خدمت هستند.

سخنگوی علوم پزشکی استان یزد اضافه کرد: خوشبختانه آمارها ثابت شده و روند افزایشی شدید هفته پیش را نداریم که دلیل آن هم مراقبت و رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم و اعمال محدودیت‌ها است.

وی با اشاره به اینکه درصد پوشیدن ماسک در استان یزد به 71 درصد رسیده است، افزود: البته تا رسیدن به ایده آل 80 تا 90درصد فاصله داریم که امیدواریم با نگاه ویژه شهروندان شاهد رسیدن به این درصدها نیز باشیم.

 

ارتباط مستقیم میزان استفاده از ماسک و بیماران کرونایی

سلمانی با اشاره به وضعیت وخیم برخی از شهرستان‌های استان یزد، اظهار داشت: این مسئله مرتبط به استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که کمترین میزان استفاده از ماسک در شهرستان اشکذر با 46درصد، مهریز 47 درصد و میبد با 60درصد است.

سخنگوی علوم پزشکی استان یزد وضعیت شهرستان‌های مهریز و میبد و خاتم را نسبت به دیگر شهرستان‌ها وخیم‌تر دانست و افزود: میزان استفاده از ماسک در این شهرستان‌ها نسبت به هفته‌های قبل بهتر شده ولی کافی نیست و باید به شکل جدی‌تری به مسئله رعایت پروتکل‌ها نگاه شود تا شاهد بهبود وضعیت این شهرستان‌ها باشیم.

وی میزان استفاده از ماسک در شهرستان یزد را 76درصد اعلام کرد و گفت: به‌طور میانگین 70 در استان از ماسک در فضاهای عمومی استفاده می‌کنند.

سلمانی با اشاره به اینکه میزان کشندگی در کشور 5.4 است که این میزان در استان یزد 4.3 بوده، اظهار داشت: متوسط اقامت بیماران کووید در بیمارستان‌های کشور 5.7 روز ولی در استان یزد 4.5 روز است که افراد زودتر بهبود پیدا می‌کنند، همچنین متوسط اقامت بیماران کووید در کشور 8 روز و در استان یزد 8.6 روز است.

سخنگوی علوم پزشکی استان یزد اعلام کرد: کار خوبی که در استان یزد انجام گرفت این بود که همیشه جلوتر از افراد بستری هستیم و 250تخت بیشتر از افراد فعلی آماده کرده بودیم و این پیش‌بینی را داشتیم که اگر روند صعودی باشد و تعداد بیماران بستری از 1500 نفر بیشتر شود از بیمارستان صحرایی استفاده کنیم اما چون تقریباً آمار ثابت شده فعلاً نیازی به این بیمارستان نیست.

وی با تأکید بر اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها باید در بین شهروندان تا پایان فصل سرد به شکل جدی‌تری وجود داشته باشد، افزود: طبق پیش‌بینی‌ها این بیماری ادامه خواهد داشت که نیاز است مردم نسبت به رعایت پروتکل‌ها دقت نظر بیشتری هم داشته باشند.

سلمانی با بیان اینکه در استان یزد بیشترین عامل انتقال ویروس دورهمی خانوادگی، تجمعات دوستان و محیط کار بسته اعلام شده است، گفت: نمونه‌های زیادی از بستری شدن افراد خانواده‌ها را در بیمارستان‌های استان یزد داشتیم که نشان از انتقال این ویروس در کانون خانواده‌ها و تجمعات می‌دهد.

 

مورد مشکوک آنفولانزا در استان یزد نداریم

سخنگوی علوم پزشکی استان یزد با اشاره به اینکه تاکنون مورد مشکوک آنفولانزا در استان نداریم، اظهار داشت: میزان واگیری آنفولانزا بسیار پایین‌تر از کرونا است که اگر پروتکل‌ها را رعایت کنیم طبعاً درصد کمتری برای انتقال بیماری وجود دارد.

وی به میزان نظارت‌ها و بازدیدهای نیروهای بهداشتی از ابتدای آبان ماه در استان اشاره کرد و اظهار داشت: از ابتدای آبان 7401 مورد بازدید نیروهای بهداشتی صورت گرفته که 789 مورد آن منجر به پلمپ شده است.

سلمانی در ادامه با بیان اینکه پرستار فارغ‌التحصیل در استان یزد نداریم، خاطرنشان کرد: در ماه‌های گذشته جذب پرستار در استان انجام‌گرفته و در حال حاضر پرستار متقاضی کار نداریم و به همین دلیل مجبور به استفاده از پرستاران بازنشسته شده‌ایم.

وی در پایان تأکید کرد: در حال حاضر مشکل اکسیژن در استان یزد نداریم و خدماتی که هم که به بیماران کرونایی در اورژانس ارائه می‌شود همان خدماتی است که کادر درمان بیمارستان ها به بیماران بخش های مختلف ارائه می دهند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.