شناسه : 36607076
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تفت:


رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تفت از وجود ۴۰۰۰ سند اجاره تمدید نشده در شهرستان خبر داد و گفت: پرداخت نشدن اجاره بهای موقوفات، گاه به ۲۰ سال می‌رسد و از این رو لازم است مستاجران برای پرداخت آن مراجعه کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی فلاح تفتی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: بر همین اساس، سند اجاره موقوفات، سند بایگانی و تکریم ارباب رجوع "به روز" می‌شود.

وی افزود: در اولین گام اجرای طرح به روز رسانی سند اجاره موقوفات تفت، سامانه پیامکی راه اندازی شده و به تمام ۴۰۰۰ مستأجر از طریق پیامک، اعلام شده برای پرداخت اجاره بهای موقوفه خود مراجعه کنند.

رئیس اداره اوقاف تفت تصریح کرد: افرادی که خود مراجعه کنند، خوش حساب محسوب می‌شوند و علاوه بر اینکه این خوش حسابی در پرونده آنها درج می‌شود، تخفیف‌های خوبی برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: برای افراد خوش حساب، زمان ۳ تا ۵ ساله برای اجاره منظور می‌شود؛ حق تملک اعیان، سه سال و در عرصه و اعیان تجاری یک‌سال است که در تمدید اجاره با آنها مشمول دیدگاه مثبت از سوی اداره اوقاف می‌شوند.

این مسئول با بیان اینکه افرادی که خود مراجعه نکنند به عنوان بد حساب محسوب می‌شوند، گفت: افراد بد حساب مدت اجاره شأن کم می‌شود و در پاره‌ای موارد از طریق حقوقی، موقوفه آنها تخلیه و به غیر واگذار می‌شود.

فلاح با اشاره به مشکل پراکندگی شهرستان تفت، گفت: جهت تسریع در طرح به روزرسانی سند اجاره موقوفات از ۵ کارشناس رسمی دادگستری دعوت شده و مناطق تقسیم بندی شده تا کارشناسی اجاره‌ها حداکثر ظرف یک هفته انجام شود.

وی در زمینه هزینه کارشناسی اجاره بها هم اظهار داشت: این اداره نقشی در تعیین هزینه‌ها ندارد و کارشناسان خود بر اساس ضوابط و تعرفه‌ها اقدام به تعیین هزینه کارشناسی می‌کنند.

رئیس اداره اوقاف تفت به روز رسانی بایگانی اوقاف را دیگر برنامه این اداره عنوان کرد و گفت: تمامی پوشه‌ها به شکل جدید دسته بندی شده و اطلاعات آنها به روز می‌شود.

وی از راه اندازی سامانه کدملی جهت معطل نشدن ارباب رجوع هم خبر داد و یادآور شد: این امر سبب می‌شود به محض مراجعه ارباب رجوع، بر اساس کد ملی، پرونده وی رویت و زمان کمتری برای آن صرف شود.

راه اندازی سامانه صوتی اطلاع رسانی قوانین وقف و یادآوری زمان اجرای نیت موقوفات و ایجاد واحد مشاوره حقوقی دیگر اقداماتی است که رئیس اداره اوقاف تفت به آن اشاره کرد و از برنامه های ویژه این اداره در تکریم ارباب رجوع بعد از ماه مبارک رمضان خبر داد.

فلاح اضافه کرد: به دلیل قدیمی بودن سیستم و اینکه در ابتدای راه هستیم ممکن است در ابتدا قدری ارباب رجوع معطل شوند که جا دارد از آنها عذرخواهی کنم اما تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات این بخش در سریع‌ترین زمان بکار می گیریم.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :