شناسه : 39133503
کارشناس مسئول امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی استان یزد:

70درصد کودکان خیابانی در یزد از اتباع بیگانه هستند


داورانی گفت: بیش از 70 درصد از کودکان خیابانی پذیرش شده در مراکز استان یزد اتباع بیگانه هستند و کمتر کودک یزدی در بین کودکان کار به چشم می‌خورد.

محبوبه داورانی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در خصوص جمع آوری کودکان کار و خیابانی در استان یزد گفت: طبق آئین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان که مصوبه هیئت وزیران است چندین دستگاه از جمله نیروی انتظامی، شهرداری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تامین اجتماعی، کمیته امداد و آموزش و پرورش متولی امر ساماندهی کودکان کار و خیابانی هستند و با کمک بهزیستی این کودکان در استان شناسایی، جذب، پذیرش و ساماندهی می‌شوند.

وی ادامه داد: از سال 80 تاکنون مرکز شبانه روزی کودکان کار و خیابانی بهزیستی استان فعالیت خود را با ارائه خدمات تخصصی، روانشناسی، مددکاری، مراقبتی و حتی ارائه خدمات پس از ترخیص آغاز کرده است و کودکان کار و خیابانی که در استان نیاز به ساماندهی داشتند با مجوز قضایی در این مرکز پذیرش و به صورت موقت نگهداری می‌شوند.

کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی استان یزد افزود: کودکانی که در مرکز شبانه‌روزی کودکان کار و خیابانی پذیرش می‌شوند ابتدا وضعیت خود کودک و خانواده وی، بررسی می‌شود و چنانچه خانواده کودک شناسایی و از شرایط مساعدی برخوردار بود کودک به خانواده تحویل داده می‌شود در غیر اینصورت کودک به مراکز شبه خانواده سپرده می‎‌شوند.

داورانی گفت: مرکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده نیز که به آن مرکز روزانه کودکان کار و خیابانی اطلاق می‌شود از سال 94 در مرکز استان راه‌اندازی شد و کودکان خیابانی و خانواده‌های آنها در این مرکز در حد بضاعتی که بهزیستی دارد، تحت حمایت مالی و آموزشی قرار می‌گیرند و در واقع این مرکز اقدامات تخصصی را در زمینه توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار و آموزش انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه وجود کودکان کار و خیابانی به عنوان یک آسیب اجتماعی ممکن است براثر شرایط جامعه افزایش یا کاهش یابند، تصریح کرد: اصلی‌ترین چالشی که در حوزه کودکان کار و خیابانی در استان با آن مواجه هستیم کودکان خیابانی اتباع بیگانه هستند که بسیاری از آنها فاقد کارت اقامت هستند.

داورانی با بیان اینکه تقریبا بیش از 70 درصد از کودکان خیابانی پذیرش شده در مراکز استان یزد اتباع بیگانه هستند و کمتر کودک یزدی در بین کودکان کار به چشم می‌خورد، افزود: طبق دستورالعمل اجرایی کودکان خیابانی سازمان بهزیستی کشور، کودکان خیابانی اتباع بیگانه در صورت ارائه کارت اقامت می‌توانند در مراکز بهزیستی پذیرش شوند در غیر اینصورت خدمات بهزیستی طبق دستورالعمل به آنها تعلق نمی‌گیرد و در این زمینه جلسات متعددی با دستگاه‌های ذیربط برگزار شده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه طبق بخشنامه نمی‌توان به کودکان اتباع غیر مجاز و فاقد کارت اقامت خدمات دارد اما طبق قانون حمایت از اطفال وقتی این کودکان با دارا بودن آسیب‌هایی از جمله اعتیاد ، بزه کاری و ... وارد مراکز بهزیستی می‌شود از برخی خدمات به آنها بهره‌مند می‌شود با این وجود این کودکان خیابانی اتباع و بی هویت در استان معضل و چالش اصلی و بزرگ در زمینه ساماندهی کودکان خیابانی در استان هستند.

کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی استان یزد افزود: برای پیشگیری ازشیوع بیماری کووید 19 سازمان بهزیستی در زمینه آموزش و توزیع بسته‌های آموزشی برای کودکان کار و خیابانی و خانواده های آنان در چندین مرحله اقدام به توزیع بسته‌های بهداشتی و همچنین بسته‌های غذایی کرد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.