پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس اتحادیه بزازان یزد:

نوسانات لحظه‌ای قیمت‌ها امان مردم را بریده است/ هندی ها پارچه های خود را با برند ایرانی روانه بازار می کنند


رئیس اتحادیه بزازان یزد گفت: متأسفانه به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها در بازار لحظه‌به‌لحظه قیمت‌ها متفاوت است و این موضوع مردم و بازاریان را کلافه کرده وامان آنان را بریده است.

حسین قزوینی بزاز در مصاحبه بایزدامروز؛ بابیان اینکه کیفیت پارچه‌های تولید داخل به‌مراتب بهترو بالاتر از پارچه‌های وارداتی است گفت: پارچه‌های فاستونی ایران از چنان کیفیتی برخوردار است که برخی کشورهای نظیر هند پارچه فاستونی خود را با برندهای معروف ایرانی روانه بازارهای جهانی می‌کنند البته در استان یزد نیز پارچه باکیفیت خوبی تولید می‌شود اما متأسفانه فرهنگ حمایت از تولید داخل و خرید جنس ایرانی هنوز در بین مردم به‌خوبی جا نیفتاده است.

رئیس اتحادیه بزازان یزد در خصوص وجود پارچه‌های قاچاق در بازار گفت: یک‌زمانی برای برخی پارچه قاچاق به‌صرفه بود امادر شرایط فعلی به دلیل نوسانات بازار ارز پارچه قاچاق مقرون‌به‌صرفه نبوده و در بازار بسیار کم شده است البته تعزیرات نیز به‌خوبی بر بازار اشراف دارد و با متخلفان به‌شدت برخورد می‌کند.

وی با اشاره به افزایش قیمت پارچه با توجه به افزایش نرخ دلار گفت: قیمت پارچه مخصوصاً چادرمشکی که اکثراً وارداتی بوده و با دلار سروکار دارد به‌شدت افزایش‌یافته هرچند قیمت‌ها در استان یزد نسبت به سایر نقاط کشور پایین‌تر است.

قزوینی علت پایین بودن نرخ پارچه در یزد را خصلت اقتصادی یزدی‌ها در خرید و انصاف بازاریان دانست و اظهار داشت: یزدی‌ها برای خرید یک محصول به چندین فروشگاه مراجعه کرده تا نازل‌ترین قیمت را پیدا کنند ضمن اینکه بازاریان یزد همواره جانب انصاف را رعایت کرده‌اند و در این شرایط خاص مراعات حال مردم رادارند.

رئیس اتحادیه بزازان یزد تأکید کرد: البته در یزد نیز قیمت‌ها متفاوت است چراکه کاسبان منصف یزدی پارچه‌های قدیم را باقیمت‌های قدیم می‌فروشند و پارچه‌های جدید را باقیمت روز بنابراین ممکن است در یک مغازه یک نوع پارچه یک قیمت داشته باشد و در مغازه دیگر همان پارچه قیمت دیگری داشته باشد.

وی متوسط قیمت تهیه یک قواره چادرمشکی را در بازار 12 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: متأسفانه به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها در بازار لحظه‌به‌لحظه قیمت‌ها متفاوت است و این موضوع مردم و بازاریان را کلافه کرده وامان آنان را بریده است به‌طوری‌که اگر امروزی پارچه‌ای را بفروشیم فردا باید آن را گران‌تر از فروش خودمان بخریم و این امر سبب رکود شدید در بازار شده است.

قزوینی با اشاره به اینکه اکثر پارچه‌های چادرمشکی موجود در بازار وارداتی هستند اظهار داشت: مهم‌ترین کشورهای صادرکننده پارچه چادرمشکی به ایران کره جنوبی و ژاپن هستند و این درحالی است که در کشور خودمان یک برند ایرانی چادرمشکی باکیفیت تولید می‌کند.

رئیس اتحادیه بزازان یزد در پایان از مسئولان درخواست کرد ثبات قیمت‌ها را دردستور کار خود قرار دهند چراکه یکی از عوامل کسادی و رکورد بازار در کنار عدم قدرت خرید مردم همین بی‌ثباتی قیمت‌هاست.

قزوینی تصریح کرد: متأسفانه برخی مسئولان تنها به منافع خود فکر می‌کنند و به فکر مردم نیستند.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار