حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 خرداد 1403
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش یزد اعلام کرد:

افزایش ۳.۵ درصدی سرانه ورزشی دانش‌آموزی یزدی

افزایش ۳.۵ درصدی سرانه ورزشی دانش‌آموزی یزدی

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد با اشاره به افزایش ۳.۵ درصدی سرانه ورزشی دانش‌آموزان یزدی با اجرای طرح شهید سلیمانی، گفت: سرانه ورزشی دانش‌آموزان در استان یزد ۶۸.۵ صدم مترمربع است.

به گزارش یزدرسا؛ ابوالفضل شبانی فراشاه پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران ضمن عرض تسلیت وفات شهادت گونه پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) اظهار کرد: خبرنگاران امین مردم بوده و بدون حاشیه اخبار را به اطلاع شهروندان می‌رسانند؛ ایمان داریم اگر رسانه به کمک یک مجموعه‌ای بیاید، آن مجموعه موفق خواهد شد.

وی ضمن تشریح فعالیت‌های مختلف حوزه تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش استان یزد، تصریح کرد: برنامه‌های این معاونت در چهار بخش مختلف تقسیم‌بندی شده که بخشی از این برنامه‌ها از سوی وزارت آموزش‌وپرورش اعلام می‌شود.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد گفت: یکی از طرح‌های مهمی که با اجرای آن تحول بزرگی در حوزه تجهیزات ورزشی دانش‌آموزی رخ داد، طرح شهید سلیمانی بود.

وی ادامه داد: این طرح با هدف ایجاد، احداث و توسعه فضاهای ورزشی مدارس شکل گرفته است؛ در سال گذشته مرحله اول این طرح اجرا شد؛ ۷۶ فضای ورزشی که عمدتاً زمین‌های چمن مصنوعی، سالن‌های ورزشی، کلاس‌های تربیت‌بدنی و همچنین فوتبال ساحلی در سطح مدارس بود احداث و به بهره‌برداری رسید؛ امسال هم طرح شهید سلیمانی دو را در دست انجام داریم.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد در رابطه با سرانه ورزشی دانش‌آموزشی اظهار کرد: سرانه ورزشی دانش‌آموزشی در بخش فضای ورزشی روباز ۳۸ سانتی‌متر، در بخش فضای ورزشی سرپوشیده ۲۷ سانتی‌متر و درمجموع سرانه ۶۵ صدم مترمربع است که با استان یزد در این زمینه رتبه سوم را در کشور دارد؛ با اجرای نهضت طرح شهید سلیمانی ۳.۵ درصد به سرانه اضافه شد و در حال حاضر ۶۸.۵ سانتی‌متر مربع سرانه ورزشی دانش‌آموزشی در استان یزد است.

شبانی فراشاه میزان اعتبار اختصاص داده‌شده برای طرح شهید سلیمانی را ۴۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: ۱۶ میلیارد تومان اعتبار از حوزه وزارت آموزش‌وپرورش، ۱۶ میلیارد تومان از حوزه معادن و همچنین ۱۶ میلیارد تومان از سوی استاندار یزد برای طرح شهید سلیمانی اختصاص داده‌شده است.

وی گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی با همین میزان اعتبار را برای سال آینده هم در برنامه داریم؛ مناطق محروم و کم برخوردار برای مراحل بعدی اجرای این طرح در اولویت قرار دارد.

طرح شهید خرازی، فاصله‌ نسلی بین اولیا و فرزندان را کاهش می‌دهد

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد به اجرای طرح شهید خرازی اشاره کرد و افزود: در این طرح که فاصله‌ نسلی بین اولیا و فرزندان را کاهش می‌دهد، آزادسازی مجموعه‌های ورزشی آموزش‌وپرورش با رویکرد تربیتی دنبال می‌شود.

وی افزود: طرح شهید خرازی با هدف فراگیر سازی و همگانی شدن ورزش در سطوح مختلف و مشارکت خانواده‌ها در انجام فعالیت‌های ورزشی و نیز تقویت بنیان خانواده از طریق محیط ورزشی اجرا می‌شود و در این راستا سالن‌های ورزشی در سطح استان پذیرای دانش‌آموزان دختر و مادران آن‌ها و دانش‌آموزان پسر و پدران آن‌ها به‌صورت رایگان خواهند بود.

شبانی فراشاه با اشاره به تأثیر این طرح بر سلامت دانش‌آموز و خانواده ادامه داد: برای اجرای طرح شهید خرازی در هر شهرستان یک سالن و در سطح شهر یزد در هر منطقه دو سالن اختصاص‌یافته است. این مأموریت به مدارس محول شده تا با نوبت‌بندی که صورت می‌گیرد، دانش‌آموزان در کنار خانواده ورزش کنند.

 صبحگاه دانش‌آموزان یزدی با ورزش باستانی آغاز می شود

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد با بیان اینکه طرح شهید طوقانی در صبحگاه مدارس ابتدایی استان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: برای آشنایی دانش‌آموزان با ورزش زورخانه‌ای در مراسم‌های صبحگاهی مدارس ابتدایی، طرحی تحت عنوان طرح شهید طوقانی اجرا خواهد شد که در آن دانش‌آموزان با ورزش زورخانه‌ای آشنا خواهند شد.

وی گفت: برای طرح شهید طوقانی که ویژه دانش‌آموزان پنجم و ششم ابتدایی هست، ۵۸ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

شبانی فراشاه به اجرای طرح فرهنگی ورزشی دختران آفتاب ایران (دآا) در مدرسه حضرت زینب کبرا (س) تفت به‌صورت پایلوت اشاره کرد و افزود: ین برنامه، توانمندسازی دختران دانش‌آموز را در مناطق روستایی و محروم دنبال می‌کند. در پایان اجرای این طرح دختران کارت سفیران ورزش را دریافت کرده و در محله خود به آموزش می‌پردازند.

وی اجرای طرح پایش آمادگی کودکان (پاک) در کل مدارس استان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح ارزیابی سواد بدنی و آمادگی جسمانی آنان بوده که بایستی در هر نیمسال توسط معلم تربیت‌بدنی یا آموزگاران پایه صورت پذیرفته و در سامانه مربوطه ثبت شوند.

جبران کمبود ویتامین دی و آهن در دانش‌آموزان با اجرای طرح مکمل‌یاری

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد به طرح‌های ارائه‌شده از سوی وزارت آموزش‌وپرورش در بخش سلامت اشاره کرد و افزود: طرح مکمل‌یاری قرص آهن و ویتامین دی برای ۱۱ هزار نفر از دانش‌آموزان استان یزد انجام می‌شود؛ استان یزد جزو استان‌های پیشرو در این طرح است.

وی فلورایدتراپی، سنجش اولیه دانش‌آموزان پایه اول، برگزاری دوره‌های آموزشی ایمنی و کمک‌های اولیه در قالب طرح شهید دادرس، اجرای برنامه آموزش بهداشت برای ۱۷۰ هزار نفر از دانش‌آموزان استان یزد را از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی معاونت تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد عنوان کرد.

شبانی فراشاه به کمبود نیروی مراقب سلامت مدرسه در کشور و استان اشاره کرد و گفت: در استان یزد ۱۲۰ مراقب سلامت رسمی و استخدام آموزش‌وپرورش داریم؛ این در حالی است که نرخ استاندارد یک به ۴۸۰ نفر بوده و در استان یزد به ۵۰۰ نفر نیروی مراقب سلامت احتیاج داریم.

انتهای پیام/ش

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از