حالت تاریک
سه‌شنبه, 14 آذر 1402
مطالبه مردم جواب داد؛

تحقق وعده چندساله/ گلزار شهدای خلدبرین ساماندهی می‌شود

تحقق وعده چندساله/  گلزار شهدای خلدبرین ساماندهی می‌شود

گلزار شهدای خلدبرین یزد بزرگترین گلزار شهدای استان یزد است که اخیرا ساماندهی آن پس از چندین سال وعده و وعید مسئولان با مطالباتی که سوی مردم و خانواده شهدا وجود داشت آغاز شده است.

به گزارش یزدرسا، ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، تکریم خانواده‌های معزز شهدا و زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا است و به فرموده امام خمینی(ره) «شهدا امامزادگان عشق‌اند که مزارشان زیارتگاه اهل یقین است.»

 

وجود ۳۲۷ گلزار شهدا در استان یزد

 

استان یزد بیش از  ۴ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و در حال حاضر ۳۲۷ گلزار شهدا در استان یزد وجود دارد که کار ساماندهی تقریبا ۲۷۰ مورد آن به اتمام رسیده است و مابقی آنها یا ساماندهی آنها در حال انجام است یا با وجود گذشت سال‌ها از دوران دفاع مقدس به ساماندهی نرسیده‌اند و ساخت یادمانی در شان و منزلت شهیدان انقلاب اسلامی ندارد.

 

گلزار شهدای خلدبرین یزد به عنوان بزرگترین گلزار شهدا و مدفن هزار شهید گلگون کفن استان یزد از جمله مکان‌های مقدسی است که سازه فعلی آن چنان که باید و شاید در شأن شهدا نیست و ساماندهی آن چندین سال در پیچ و خم وعده مسئولان به طول انجامیده است و نه تنها خانواده‌های شهدا بلکه مردم دارالعباده یزد نیز مطالبات زیادی را در خصوص ساماندهی آن داشته‌اند.

 

گلزار شهدای خلدبرین یزد در مناسبت‌های مختلف مذهبی و فرهنگی از جمله ایام محرم و صفر، روز عرفه و در ایام پایان هفته در شب‌ها و صبح‌های جمعه محل و مأمنی برای حضور مردم و طنین‌انداز شدن دعای روح بخش کمیل و ندبه، زیارت عاشورا و راز و نیاز با خدا در جوار مزار شهدای گلگون کفن است و مردم دارالعباده یزد این مکان را به عنوان مکانی مقدس و زیارتی می‌شناسند، بسیاری برای احترام به این مکان مقدس پابرهنه حضور پیدا می‌کنند و حتی نماز شب خود را در جوار این شهدا به حال می‌آوردند، بنابراین ساماندهی آن به عنوان یک مرکز فرهنگی و زیارتی امری ضروری به نظر می‌رسد.

 

حجت‌الاسلام عباس زارع مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد در گفتگو با یزدرسا از آغاز عملیات اجرایی ساماندهی گلزار شهدای خلدبرین یزد خبر داد و گفت: گلزار شهدا یک مکان عادی نیست اما برخی از اهمیت و عظمت این مکان غافل هستند، با این حال درخواست‌های فراوانی از سوی مردم دارالعباده یزد برای ساماندهی این مکان زیارتی و فرهنگی وجود داشته است.

 

ساماندهی گلزارهای شهدا، سیاست اداره کل بنیاد شهید

 

وی با بیان اینکه گلزار شهدای خلدبرین در روز عرفه، ایام عزاداری امام حسین و صبح‌های جمعه حضور عظیم مردم یزد را پذیراست، ادامه داد: نباید این مکان را مکانی عادی دانست و سیاست بنیاد شهید نیز این است که گلزار شهدا به زیارتگاه و مرکز فرهنگی تبدیل شود.

 

زارع با اشاره به سازه فعلی گلزار شهدای خلدبرین یزد افزود: طراحی سازه گلزار شهدای خلدبرین به گونه‌ای بود که نه تنها یک اثر فاخر مذهبی و معماری محسوب نمی‌شود بلکه محفوظ نیز نیست، متأسفانه همین الان زنگ‌خوردگی در آن شروع شده است و با توجه اینکه آب باران به درستی بر روی آن هدایت نمی‌شود، هنگام باران از سقف‌های آن مرتب آبریزش وجود دارد و به همین دلیل چندین بار باندهای بلندگو را در مراسم‌های متعدد سوزانده است و هزینه چند ده میلیونی برای آب‌بندی آن در چند سال گذشته نیز به جایی نرسیده است. 

 

وی گفت: برای ساماندهی این محل بررسی و آزمایش‌های متعددی از خاک آن توسط اساتیدی از تهران انجام شد و نقشه نما و سازه این گلزار طراحی، تهیه و به تأیید کارشناسان خبره رسید و به تازگی عملیات اجرایی آن آغاز شده و چهار ستون آن آرماتوربندی شده و بتن ریزی می‌شود . سقف این مکان نیز به گونه‌ای طراحی شده که نماد مکانی فرهنگی، مذهبی و معماری ایرانی اسلامی باشد و حس معنوی را به افراد منتقل کند.

 

وی تصریح کرد: قریب به هزار شهید در گلزار شهدای خلدبرین دفن هستند و سعی داریم با هزینه کم، کار خوبی ارائه شود، با وجود طراحی جدید، هیچ ستونی به این محل اضافه یا کم نمی‌شود، کف قبور نیز به همین شکل باقی می‌ماند و مساحتی نیز به بنای فعلی اضافه نمی‌شود، گزارش اقدامات انجام شده و در حال انجام برای این محل نیز حضور نیز به نماینده ولی فقیه در استان و استاندار یزد رسیده است.

 

اتمام ساماندهی گلزار شهدای خلدبرین یزد تا پایان سال آینده

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد با بیان اینکه بخشی که اکنون عملیات اجرایی آن در حال انجام است بانی و خیر دارد، افزود: هزینه ساماندهی این گلزار بسیار کم‌تر از یکی از عملیات‌های عمرانی در سطح شهر است و انتظار می‌رود ساماندهی آن تا پایان سال آینده به اتمام برسد با این حال بنا نیست در این مدت این محل به محیط کارگاهی تبدیل شود بلکه سعی شده که هیچ خللی در برگزاری مراسم‌های متعدد در این محل ایجاد نشود، مراسم‌ها همچنان پابرجاست و مانع و مزاحمتی برای حضور مردم و زائران در این محل برای زیارت شهدا و برپایی مراسم‌ نیست.

 

زارع یادآور شد: از ۳۲۷ گلزار شهدا در استان یزد، ۲۶۹ گلزار ساماندهی شده است، ساماندهی ۲۲ گلزار در حال انجام است و ۳۶ گلزار نیز که به جز سه مورد، بقیه تک شهیدی هستند که ساماندهی آنها باید انجام گیرد.

 

شهدا در راه انقلاب و نظام اسلامی جان خود را تقدیم کردند و به واسطه شهادت خود ارزش‌های بی‌نظیری را ایجاد کردند، لذا هر گونه کم‌توجهی به گلزار شهدا به عنوان یک مکان مقدس فرهنگی و معنوی باعث دور ماندن ما از اهداف انقلاب و بی‌ثباتی در آن خواهد شد.

 

همه مسئولان وظیفه دارند براساس دِینی که نسبت به شهیدان دارند، در جهت ساماندهی گلزار شهدا اقدام کنند تا به مکانی امن توام با نشاط معنوی، جاذبه‌های دینی و فرهنگی تبدیل شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از