حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان تفت:

حیات‌وحش شیرکوه را در پاییز می‌شمارند

حیات‌وحش شیرکوه را در پاییز می‌شمارند

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان تفت از آغاز سرشماری حیات‌وحش شیرکوه استان یزد خبر داد.

به گزارش «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی اداره محیط‌زیست شهرستان تفت؛ موسی شمسایی اظهار کرد: سرشماری حیات‌وحش یکی از اقدامات اجرایی و مدیریتی سازمان حفاظت محیط‌زیست است که در همه مناطق تحت مدیریت انجام می‌شود.

 

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان تفت افزود: این سرشماری با روش مشاهده مستقیم صورت می‌گیرد؛ به این صورت که افراد در گروه‌های دو و سه نفره گروه‌بندی شده و هم‌زمان نسبت به طی مسیر تعیین شده و شمارش حیات‌وحش مشاهده شده و ثبت در فرم‌های مخصوص، اقدام می‌کنند.
 
 
وی اظهار کرد: در واقع منطقه تحت مدیریت، در زمان کوتاهی توسط گروه‌های زیادی تحت پایش قرار می‌گیرد و علاوه بر تعیین تعداد حیات‌وحش، مسائلی، چون سلامت حیوان، مرگ و میر و بیماری‌های همه‌گیر، شکار غیرمجاز مورد پایش قرار می‌گیرد و با تحلیل فرم‌های سرشماری می‌توان به رشد یا کاهش جمعیت حیات‌وحش و دلایل آن پی برد.
 
 
شمسایی ادامه داد: خشکسالی، مهاجرت حیات وحش، بیماری، ازدیاد جمعیت گوشتخواران، شکار غیر مجاز از جمله عوامل تاثیرگذار در جمعیت حیات‌وحش یک منطقه به شمار می‌رود.
 
وی گفت: سرشماری علفخواران وحشی پناهگاه حیات‌وحش شیرکوه با اولویت گونه‌های کل ، بز ، قوچ و میش در روز سه‌شنبه، سوم آبانماه اجرا  شد و محیط‌بانان با همراهی کارشناسان اداره کل حفاظت محیط‌زیست، دوستداران طبیعت و انجمن‌های زیست محیطی اقدام به سرشماری این منطقه کردند.
 
انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از