حالت تاریک
شنبه, 12 اسفند 1402
مدیرکل اداره کار استان یزد خبر داد:

کسب رتبه اول یزد در جشنواره تعاونی‌های برتر

کسب رتبه اول یزد در جشنواره تعاونی‌های برتر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: یزد از لحاظ تعداد شرکت تعداد تعاونی برتر ملی و استانی رتبه اول را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش یزدرسا، محمدرضا فلاحتی در جریان بازدید از دفتر این پایگاه خبری با تشریح فعالیت‌های حوزه تعاون در دولت سیزدهم اظهار داشت: استان یزد در سال جاری با ۲۰ شرکت‌تعاونی برتر استانی و پنج شرکت‌تعاونی برتر ملی، رتبه اول را از این لحاظ در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رویکرد دولت سیزدهم حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های تعاونی بوده است تصریح کرد: در همین زمینه از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم یک خط اعتباری ۲ هزار میلیاردتومانی با بانک توسعه و تعاون برای حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های تعاونی که متقاضی تسهیلات بودند امضا شد که از این طریق شرکت‌های تعاونی استان یزد قریب ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند که ۱۰۰ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است و مابقی نیز در مرحله پرداخت قرار دارد.

وی یکی دیگر از حمایت‌های دولت سیزدهم از شرکت‌تعاونی‌ها را پرداخت تسهیلات در قالب تبصره ۱۶ و تبصره ۱۸ ذکر و خاطرنشان کرد: در زمینه تبصره ۱۶ اعتبار استان  ۱۴۰ میلیارد تومان بود که ۲۵ درصد آن برای شرکت‌های تعاونی اختصاص یافت که در این زمینه نیز ۵۰ میلیارد تومان شرکت‌های تعاونی یزد دریافت کردند.

فلاحتی با تأکید بر اینکه ۲۵درصد از تسهیلات تبصره ۱۸ ادارات دولتی نیز می‌بایست به بحث شرکت‌های تعاونی اختصاص یابد تصریح کرد: از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم تاکنون ۱۴۵ شرکت‌تعاونی با اشتغال ۲ هزار و ۵۸۶ و سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیارد تومان ایجاد شده است و سعی شده وضعیت شرکت‌تعاونی‌های راکد و نیمه‌فعال نیز مشخص شود تا یک رسیدگی دقیق‌تری در این زمینه داشته باشیم.

مدیرکل تعاون استان یکی دیگر از فعالیت‌های این اداره کل را در دولت سیزدهم که در دوره‌های گذشته به دلایل متعدد انجام نشده بود بحث نظارت و حسابرسی از شرکت‌های تعاونی ذکر و گفت: مردم از نحوه فعالیت برخی از شرکت‌های تعاونی نارضایتی‌هایی داشتند که با اولویت این شرکت‌ها در سال ۱۴۰۰  از ۱۵ شرکت‌تعاونی، در سال ۱۴۰۱ از ۳۹ شرکت و در سال جاری از ۱۲ شرکت حسابرسی صورت گرفت که در نهایت سه شرکت‌تعاونی متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه آموزش اعضای شرکت‌های تعاونی نیز به‌صورت خاص پیگیری شده است اظهار داشت: در دو سال اخیر ۲ هزار و ۴ نفر آموزش لازم را دریافت کردند و همچنین نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌تعاونی استان یزد نیز برگزار که خوشبختانه با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد و توانست زمینه مناسبی برای انتقال تجربیات و آشنایی مردم با شرکت‌های تعاونی ایجاد کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه سهم تعاون در اقتصاد کشور در حال حاضر حدود ۵درصد است خاطرنشان کرد: بر اساس چشم‌انداز پیش‌بینی‌شده باید کشور به ۲۵ درصد سهم تعاونی‌ها در اقتصاد می‌رسیده است؛ اما به دلایل متعدد این اتفاق به وقوع نپیوسته است و به همین دلیل در برنامه هفتم توسعه سالی حدود دو درصد افزایش سهم تعاونی‌ها را در نظر گرفته‌اند که امیدواریم محقق شود.

فلاحتی در مورد آخرین وضعیت کالابرگ الکترونیک در استان یزد نیز گفت: یکی از سیاست‌های دولت از اجرای این طرح حمایت از سبد غذایی خانوارها بود تا خانواری دچار فقر غذایی نشود به همین دلیل مشوق‌های بسیار خوبی در نظر گرفته شده در این طرح، اما اصرار است که حتماً خرید کالا انجام شود و وجه نقدی به فردی پرداخت نخواهد شد.

وی افزود: تاکنون ۲ هزار و ۱۰۰ ترمینال فعال در تمام شهرستان‌ها و دهستان‌های استان برای زیرساخت این طرح ایجاد شده است.

مدیرکل تعاون با تأکید بر اینکه روند استقبال خانوارها در استان یزد صعودی بوده است اظهار داشت: تاکنون ۱۲ هزار و ۵۶۷ خانوار یزدی از این طرح استفاده و ۳۱ هزار و ۹۸۹ تراکنش در این زمینه تاکنون انجام شده است.

انتهای پیام/ک

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از