حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1402/07/05 شمسی | 2023/09/27 میلادی
معاون میراث فرهنگی استان یزد خبر داد:

آرامستان جوی هرهر یزد مرمت می‌شود

آرامستان جوی هرهر یزد مرمت می‌شود

معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از مرمت و ساماندهی آرامستان تاریخی جوی هرهر شهر میراث جهانی یزد خبر داد.

عبدالمجید شاکری‌شمسی در گفتگو با یزدرسا، با اعلام این خبر گفت: مرمت و ساماندهی آرامستان تاریخی جوی هرهر این شهر میراث جهانی با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد ریال در دستور کار حوزه معاونت میراث‌ فرهنگی استان یزد قرار گرفته است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مهم‌ترین اقدامات مرمتی این آرامستان را مرمت پشت بام ها، نماسازی و ساماندهی قبور عنوان کرد.

شاکری شمسی با بیان اینکه آرامستان جوی هرهر به‌عنوان یکی از قدیمی ترین قبرستان‌های شهر یزد به شمار می‌رود و در این قبرستان اموات مسلمانان مدفون شده اند، ادامه داد: قبرستان مسلمانان شامل دو قطعه زمین در امتداد یکدیگر واقع‌شده که دورتادور آن را اتاق هایی ایوانی شکل با سقف هایی با قوس هلالی دربرگرفته و داخل اتاق‌ها قبوری مربوط به دوره قاجار و پهلوی مشاهده می‌شود.

او با اشاره به اینکه در این قبرستان، بناهای آرامگاهی متعلق به صد عالم دینی و بقیه اشخاص سرشناس علمی، فرهنگی و اقتصادی با سنگ‌های قبر بسیار زیبا و چشم‌نواز مشاهده می‌شود، اضافه کرد: برخی از این بناهای آرامگاهی کلاه‌فرنگی و پلانی مربع شکل دارند.

گفتنی است اثر فرهنگی-تاریخی قبرستان جوی هرهر به شماره ۳۳۱۳۲ در سال ۱۳۹۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

انتهای پیام/ع

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از