حالت تاریک
دوشنبه, 28 خرداد 1403
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد:

اتمام حدنگاری زراعی یزد نیازمند همکاری مردم است

اتمام حدنگاری زراعی یزد نیازمند همکاری مردم است

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد گفت: با توجه به مردم محور بودن صدور اسناد کاداستری کشاورزی، اتمام حدنگاری زراعی استان نیازمند همکاری همه جانبه مردم است.

 به گزارش «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی ثبت اسناد و املاک استان یزد، مهدی اقبال با اشاره به الزامات قانونی و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر هویت‌بخشی متر به متر اراضی اظهار کرد: کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محدود به حدنگاری اراضی نیست و اقداماتی این سازمان در فرایند حدنگاری ( کاداستر) شامل تطبیق، مسندسازی، تهیه نقشه، طرح موضوع در کمیسیون‌ها و صدور سند می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد با اشاره به ماهیت حدنگاری که تحقق آن مستلزم اقدامی جهادی و همکاری و هم‌افزایی تمامی دستگاه‌ها است، افزود: در این راستا تلاش‌های زیادی جهت صدور اسناد مالکیت کاداستری بخش‌های مختلف استان از جمله اراضی ملی و منابع طبیعی، اراضی دولتی، اراضی شهری و روستایی انجام شده است.

وی تأکید کرد: یکی از برنامه‌های در حال انجام صدور اسناد حدنگاری اراضی کشاورزی است که در این خصوص علاوه بر تلاش‌های زیاد، تسهیلات خوبی برای کشاورزان در نظر گرفته شده و تهیه و تولید نقشه هزینه عمده صدور اسناد حدنگار را در بر می‌گیرد که جهت رفاه حال اهالی مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته با همکاری شرکت‌های خصوصی بصورت جهادی و رایگان در حال انجام است.

اقبال تصریح کرد: با توجه به اینکه صدور اسناد مالکیت زراعی علاوه بر کاهش اختلافات ملکی و ورودی پرونده به شعب دادگستری، زمینه‌ساز رونق سرمایه‌گذاری در محصولات و تولیدات کشاورزی است، موجب رشد اشتغال و امنیت پایدار در مناطق روستایی نیز می‌شود از کشاورزان تقاضا داریم در اسرع وقت نسبت به تعویض اسناد دفترچه‌ای و دریافت اسناد مالکیت کاداستری خود اقدام نمایند.

عضو شورای قضایی استان یزد با بیان اینکه توسعه سند رسمی اسناد و املاک و ثبت رسمی مالکیت مردم در کاداستر از سیاست‌های اصلی قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی است، ادامه داد: با توجه اتمام مهلت اجرای قانون حدنگاری در کشور، ارائه هرگونه خدماتی به کشاورزان مبتنی بر ارائه سند حدنگاری شده کاداستر است و ارگان‌های دولتی بدون این سند حق ارائه خدمات ندارند و باید برای تشویق مراجعه مردم همکاری لازم را داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به اتمام کاداستر و مستندسازی اراضی ملی و رشد بالای صدور سند اراضی روستایی و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر و افزایش قابل توجه اسناد مالکیت موقوفات یادآور شد: تاکنون حدود ۷۰ درصد اراضی کشاورزی نیز مستند‌سازی و منجر به صدور سند کاداستری شده و‌امیدواریم با همکاری مردم تا پایان سال مشکلات پیش روی این بخش حل و کاداستر زراعی استان نیز تا حدود زیادی تکمیل شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از