حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 خرداد 1403
رئیس حوزه‌های علمیه کشور:

گفتمان انقلاب اسلامی در همه دنیا جلوه‌گر است

گفتمان انقلاب اسلامی در همه دنیا جلوه‌گر است

رئیس حوزه‌های علمیه کشور گفت: ما یک صدم هزینه‌ای که غربی‌ها، صهیونیست‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در دنیا انجام می‌دهند هزینه نمی‌کنیم اما بدون هیچ هزینه‌ای گفتمان انقلاب اسلامی در همه دنیا جلوه‌گر است.

به گزارش «یزدرسا»، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز در جمع تعدادی از پاسداران و فرمانده سپاه الغدیر استان یزد با گرامیداشت روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، گفت: در معارف قرآن مفهومی به نام استعاذه به خداوند وجود دارد و اسلام همواره بر پناه گرفتن به خدا و گریز از دنیا تاکید دارد به گونه‌ای که اگر کسی فرهنگ، روحیه و شخصیت خود را براساس این منطق پایه‌ریزی کند و معماری کند در این صورت شخصیتش اسلامی و قرآنی می‌شود.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: فرهنگ استعاذه به خدا فرهنگی‌ بود که در عاشورا به اوج خود رسید، بر اصحاب امام حسین هیچ‌نگرانی حاکم بود چون هویت و شخصیت آنها فرهنگ گریز از دنیا بود و مفهوم هجرت الی الله نیز همین هست.

وی افزود: باید فرهنگ ما شناخت عالم دنیا و طبیعت دنیا باشد و تلاش کنیم که در دام طبیعت نیفتادیم بلکه از آن به سمت خدا فرار کنیم، باید از نغمه‌های شیطانی به سمت سروش‌های آسمانی الهی حرکت کنیم و این برنامه راه ما باشد‌.

وی گفت: علما، سپاهیان و چهره‌های پیشگام ارزش‌های انقلابی و اسلامی طبعا باید در عالم در این فرهنگ فرار الی‌الله پیشگام باشند و این مهم‌ترین مسئولیت معنوی و پایه همه چیز هست، اگر روحانی، سپاهی و بسیجی این سیر درونی و انقطاع از دنیا به خدا را نداشته باشد مواخذه او بیشتر خواهد بود چون جایگاه بالاتری دارد.

اعرافی اضافه کرد: اگر این عزت درونی و روح‌ هجرت الی الله و فرار به سمت خدا در سپاه، روحانیت و بسیج بیاید حتما محیط بر عالم خواهد شد و شعاع وجودی آن، دیگران را هم در برخواهد گرفت، این ذات سپاه هست که باید پاسداشت و وظیفه نمایندگی رهبری و فرماندهان سپاه هست که این فرهنگ را عمق ببخشند و گسترش دهند و نسل‌های جدید را در شعاع این فرهنگ تربیت کنند.

وی تصریح کرد: افتخار ما این است که در عصری قرار گرفتیم که امام(ه) و انقلاب اسلامی آمد و دفاع مقدس وجود داشت، دفاع مقدس جلوه‌گاه تمام ارزش‌های وجودی و معنوی بود که دیگر مثل آن تکرار نشده است،‌ همچون امتداد انقلاب که در جبهه مقاومت رفته است.

وی با اشاره به پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه عنوان کرد: به فرموده سید حسن نصرالله دست غیب خداوند این پیروزی عظیم را رقم زد و اگر هیچ کدام از اینها هم نبود، جمعیت دو‌میلیونی شیعه لبنان که قبل از امام موسی صدر و قبل از انقلاب اسلامی وجود داشت و جمعیت ناچیزی هم‌ بود با موج انقلاب و امام(ره) به قدرتی تبدیل شدند که به موجب آن همه مستکبران در در برابر آن درمانده شده‌اند.

اعرافی با بیان اینکه استعاذه به خداوند دارای سه سطح فردی، اجتماعی و تمدنی است، گفت: علاوه بر اینکه افراد باید استعاذه به خدا بورزند باید جامعه‌ای بسازیم که آن جامعه از ارزش‌های مادی به سمت ارزش‌های الهی فرار کنند و پس از آن باید استعاذه در سطح تمدنی شکل گیرد که تغییر دهنده معادلات تمدنی است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی استعاذه به خدا در سطح تمدن را دنبال می‌کند، گفت: اگر آدم‌ها در سطح فردی انقطاع به خدا پیدا کردند و این ارزش به سطح اجتماعی بیاید و جامعه‌ای که به سمت خدا حرکت می‌کند شکل بگیرد، می‌تواند زمینه‌ساز حرکت معادلات تمدنی مادی به سمت معادلات تمدنی الهی باشید که این همان جان مایه انقلاب اسلامی است.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور افزود: وقتی امام خمینی در مدرسه فیضیه آن سخنرانی را کرد و یا در مسجد اعظم در سال ۴۲ فریاد برمی‌آورد مشخص بود این فریادها چیز جدیدی است و شالوده این فکر و این طرح با آن چه در نهضت تنباکو، نهضت نفت و بسیاری از نهضت‌ها و انقلاب‌ها در ایران و منطقه تاکنون بوده فرق می‌کند، شالوده این حرف و پیام و‌روح‌ و دست مایه آن مقوله دیگری است و آن تصرف در معادلات تمدن مادی و غرب جدید است.

اعرافی افزود: پس از آن که رنسانس از دل جنگ‌های صلیبی بیرون آمد و غرب در آن مسیر قرار گرفت، از یک طرف پیشرفت‌ بود و از طرف دیگر تمدنی شکل گرفت که پایه‌های آن فردگرایی، مادی‌گرایی بود و در فلسفه، علوم انسانی و ... آن روح‌ مادیت نفوذ و سرایت کرده بود و انقلاب اسلامی می‌خواهد این تمدن را تغییر دهد.

وی ادامه داد: حرف تغییر در معادلات یک تمدن، در هیچ نهضت و دوره‌ای نبوده است حرف جدیدی است که امام(ره) آورد و در درون اسلام استخراج کرد، البته در متون سلام وجود داشت اما جامعه‌ای که آن را بپذیرند وجود نداشت، اینکه امام می‌فرمودند جامعه‌ای که انقلاب کردن از مسلمان صدر اسلام بالاتر هستند بی ربط نیست، جامعه ایران این شایستگی را از خود نشان داد که همراه یک جریان‌سازی جدید در سطح تمدن باشد. 

وی‌ با بیان اینکه تمدن اندیشه جامعی است که در تمام‌ ساحت‌های وجودی بشر از جمله علوم‌پایه، فنی، سبک زندگی، معماری، هنر و ... پرتو می‌افکند، گفت: فکر مادی در تمدن غرب و ارکان جامعه غرب نفوذ دارد و سپاه و بسیج باید مرد میدان گریز از نگاه تمدن مادی به تمدن جدید و معنوی باشد، ذات سپاه و بسیجی ما این است که نام آن با این معارف بلند شکل گرفته است و باید در جانشان نفوذ پیدا کند.

اعرافی گفت: ما یک صدم هزینه‌ای که غربی‌ها و صهیونیست‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در دنیا انجام می‌دهند هزینه نمی‌کنیم و بدون هیچ هزینه‌ای گفتمان انقلاب اسلامی در همه دنیا جلوه‌گر است و با درجات مختلف در همه جا حضور دارد که نمونه آن حزب‌الله و غزه است و هزاران نمونه آن در جای جای دنیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه پشتوانه نفوذ انقلاب اسلامی، پول و قدرت مادی نیست، افزود: قدرت‌های ظاهری، نظامی و امنیتی ما رو به گسترش است اما بدون اینها در همه عالم حضور و نفوذ گفتمانی، فکری و معنویتی داشتیم.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: انقلاب اسلامی می‌گوید فراق از تمدن مادی به سمت تمدن معنوی و الهی که این موضوع سرباز، سردار و علمدار ویژه خود را می‌طلبد، باید در این تراز باشیم و حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: در پرتو تلاش و مجاهدت پاسداران انقلاب اسلامی است که هسته‌های گوناگون در سراسر عالم شکل گرفته است، این هسته‌ها مشروط بر اینکه قدرت نرم معنوی‌و پایه در ایران استوار بماند تقویت خواهد شد و ما برای حرکت دادن تمدن بشری از وضع موجود و مادی‌گرایی به وضع جدید و‌ معنوی آماده‌ایم، باید کاری همچون بعثت رسول خدا رقم بخورد که صحنه عالم را تغییر داد، سخن جدید آورد و تمام دنیا تحت‌الشعاع آن قرار گرفت و به واسطه آن تغییر کرد.

اعرافی افزود: ربع قرن از بعثت رسول خدا نگذشت و بدون اینکه ابزارهای ارتباطی هم وجود داشته باشد پرچم‌های اسلام در دروازه‌های اروپا و آمریکا بود این قدرت معنوی، نرم‌ و بنیان فکری و معرفتی اسلام بود که اینگونه انتشار پیدا کرد در عصر انقلاب اسلامی هم همان الگو مطرح است. 

وی‌ تصریح کرد: اگر این قدرت نرم در سطح فرد و جامعه ما قوی باشد غزه‌ای که اینقدر کوچک است و مستکبران بر سر آن فرود آمده‌اند حتما می‌تواند پیروز باشد و این قدرت نرم بر همه آنها پیروز است اما اگر عقب گردی بود به این خاطر هست که در هسته اصلی قدرت نرم ما که اعتقاد و باور به بنیان ارزشی و فرهنگ استعاذه به خدا است، ضعفی به وجود آمده است و اگر این قدرت نرم قوی باشد با اینکه فراز و فرودی وجود دارد و سختی و دشواری هست اما سرجمع آن پیشرفت رو به جلو و پیروزی است.

اعرافی گفت: این رسالت بزرگی است که امروز بر دوش ما قرار دارد و خداوند لطف کرده ایران را پایگاه این آرمان بزرگ قرار داده است و هر کسی در هرجایی هست باید این حقیقت بزرگ و‌ نگاه کلان تمدنی را در خود تقویت کند.

وی گفت: دفاع مقدس چه افتخارات، مجد و عظمتی داشت و ما متکی به این پیشینه تاریخی هستیم و باید بماند و منعکس شود و همانگونه که انقلاب اسلامی در عالم نورافشان شد، اینکه قدرت معنوی و نفوذ گفتمانی انقلاب اسلامی در بیش از ۱۰۰ کشور عالم شکل گرفته است و قدرت ظاهری هم در جبهه مقاومت شکل گرفته همه نتیجه تجربه دفاع مقدس است.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از