حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
معاون میراث فرهنگی استان یزد خبر داد:

ثبت ملی ۴ اثر ناملموس یزد

ثبت ملی ۴ اثر ناملموس یزد

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از ثبت چهار اثر یزد در فهرست میراث آثار ناملموس کشور خبر داد.

عبدالمجید شاکری شمسی در گفتگو با یزدرسا گفت: چهار اثر ناملموس یزد شامل مهارت پخت نان بی‌بی نصرت مربوط به روستای نصرآباد شهرستان تفت، مراسم گل گلزار امام حسین (ع) که در سیزده شب اول محرم در روستا فهرج برگزار می‌شود، قاب‌بازی یکی از بازی‌های موردعلاقه مردم شهر هرات و طرز تهیه شیرینی محلی پِس شهرستان‌های خاتم و مروست در شورای ثبت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطرح و در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد با اشاره به اینکه تاکنون ۱۴۷ اثر فرهنگی و تاریخی استان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده، خاطرنشان کرد: ثبت آثار باهدف صیانت از مواریث تاریخی و فرهنگی انجام می‌شود و علاوه بر این فرصتی برای معرفی هرچه بیشتر این آثار در سطح ملی و بین‌الملل فراهم خواهد شد.

شاکری شمسی از تمام مسئولین، انجمن‌ها، معتمدین محل و مردم عزیز درخواست کرد در راستای ثبت این آداب‌ورسوم و میراث ناملموس، آمادگی هرگونه همکاری لازم و تهیه پرونده ثبت و مستند نگاری آثار، برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور را داریم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از