حالت تاریک
سه‌شنبه, 14 آذر 1402
با هدف تکمیل زنجیره تولید انجام شد؛

ساخت گلخانه تولید بذر گیاهان دارویی در مهریز

ساخت گلخانه تولید بذر گیاهان دارویی در مهریز

طرح ایجاد گلخانه تولید بذر، نشا، نهال و ریزوم (زمین ساقه) استاندارد گیاهان دارویی با هدف تکمیل زنجیره تولید و تحقق برنامه میان مدت توسعه گیاهان دارویی استان یزد در مهریز آغاز شد.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی یزد، این طرح از اقدامات تحول‌گرای بخش کشاورزی لحاظ شده و تولید ۳۰ نمونه بذر و نشا استاندارد آماده کاشت از ارقام با اولویت نیاز مصرف داخل استان از جمله زیره سیاه، باریجه، بارهنگ و آنغوزه، با لحاظ اثرات محیطی و ژنتیکی و خدمات توام مشاوره GACP در طول دوره کشت برای بهره‌برداران و استفاده از ظرفیت‌های موجود برون سپاری برای تولیدکشت بافت، از راهبردهای مهم این طرح خواهد بود.

«محمدعلی شطرنجی» مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی استان یزد در نشستی که در همین راستا برگزار شد، پیشنهاد عقد تفاهم‌نامه برای تامین نهاده‌‍های مورد نیاز کشور به عنوان هاب بذر، نشاء و نهال استاندارد را از برنامه‌های دیده شده در چشم‌انداز سند توسعه یزد نوین اعلام کرد.

وی حمایت همه جانبه و هم‌افزایی عوامل موثر در تحقق امر اعم از نهاد ریاست جمهوری، شورای راهبردی تحقیقات گیاهان دارویی و فتر توسعه گیاهان دارویی و سایر بخشها را از فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری برای تجاری سازی محصولات شرکت‌های دانش بنیان برشمرد.

«دامون رزمجویی» عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی و نماینده شرکت دانش بنیان سرمایه‌گذار نیز  مراحل پیشرفت کارخانه فرآوری محصولات گیاهان دارویی به منظور تکمیل زنجیره ارزش افزوده با مدل مشارکت عمومی _ خصوصی برای تامین منابع مالی مورد نیاز را تشریح کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از