حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد خبر داد:

صرفه‌جویی ۲۰۰ هزار مترمکعب آب با اقدامات حفاظتی

صرفه‌جویی ۲۰۰ هزار مترمکعب آب با اقدامات حفاظتی

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد از صرفه‌جویی بیش از ۲۰۰ هزار متر مکعب آب با اقدامات حفاظتی و کشف چاه های غیر مجاز در استان یزد طی یک سال گذشته خبر داد.

به گزارش «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد، جواد محجوبی گفت: در راستای طرح احیا و تعادل بخشی و با تلاش گروه های گشت و بازرسی تمام ادارات منابع آب شهرستان‌های استان تعداد ۱۸۲ حلقه چاه غیر مجاز شناسایی و کشف شد که این امر صرفه‌جویی بیش از ۲۰۰ هزار متر مکعب آب برای استان را در پی داشت و تعداد ۶۰ حلقه از این چاه‌ها پر شده است.

وی با بیان اینکه بیش از سه میلیون متر مکعب آب از طریق نصب کنتور هوشمند و تقلیل منصوبات به وجود آمده است، ابراز کرد: ۹۵ درصد از چاه‌های کشاورزی و ۸۱ درصد از چاه‌های صنعتی استان یزد در یک سال گذشته به کنتور هوشمند مجهز شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد به لایروبی رودخانه‌ها در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: عمليات لايروبي و بازگشایی رودخانه‌هاي استان با اعتباري معادل ۱۶۰ میلیارد ريال به منظورهدايت صحيح سیلاب در مسیر رودخانه‌های استان انجام شد.

محجوبی همچنين از اختصاص اعتباري بالغ بر ۲۳ ميليارد ريال از محل اعتبارات ملی جهت عمليات آزاد سازي رودخانه‌هاي استان خبر داد و گفت: با صرف مبلغی معادل ۹۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات جاری و معادل ۴۷ ميليارد ريال از محل اعتبارات تخصیصی مديريت بحران در سال ۱۴۰۲ نيز بخشی از لايروبي رودخانه‌های استان انجام شده و لایروبی دیگر رودخانه‌های اولویت‌دار در دست اقدام است.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد پروژه بازار آب را از طرح‌های مهم در سند یزدنوین و یزد بهره‌‎ور دانست و گفت: این پروژه به صورت پایلوت در دشت یزد اردکان از اوایل اسفند ماه امسال آغاز خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: بهره‌برداران حداکثر به میزان ۱۰ درصد از پروانه مجاز بهره‌برداری خود از منابع آب را می‌توانند در بازار آب به متقاضیان عرضه کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد تأکید کرد: در همین راستا سامانه‌ای با عنوان «سبا» (سامانه بازار آب) طراحی شده که متقاضیان از طریق آن نسبت به ثبت درخواست و واگذارکنندگان آب پس از بررسی کارشناسان توانند درخواست‌های مورد نظر خود را اعلام پذیرش کنند.

محجوبی به پروژه‌های عمرانی و طرح و توسعه این شرکت در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: عملیات عمرانی سد مخزنی هرات با حجم ۲۳ میلیون مترمکعب و با اعتبار بروز شده ۹۰۰ میلیارد تومان به عنوان بزرگترین سد استان به پایان رسیده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای یزد هدف از اجرای این پروژه را مهار سیلاب، تامین مطمئن حقابه کشاورزی و صنعت شهرستان خاتم و ایجاد پتانسیل گردشگری این منطقه دانست.

وی با اشاره به اجرای ۱۰۰ درصدی خط انتقال و مخزن پساب پروژه خط سبز آبرسان ابراز کرد: عملیات اجرای این طرح شامل احداث یک باب مخزن بتنی به حجم ۲ هزار مترمکعب و اجرای خط لوله به طول ۲۲ کیلومتر با قطر ۵۰۰ میلیمتر است.

محجوبی گفت: طرح یاد شده از مهمترین طرح‌های پساب کشور محسوب می‌شود که شهرک‌های صنعتی فولاد و نیروگاه سیکل ترکیبی یزد، شهرک صنعتی یزد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این مقام مسئول در مورد سایت مخازن ذخیره آب، گفت: عملیات اجرای ساخت مخزن ۵۰ هزار متر مکعبی ذخیره آب با مبلغ بروز شده ۲۵۰ میلیارد تومان به پایان رسید و به زودی به بهره برداری می‌رسد.

محجوبی ادامه داد: با ساخت این مخزن تاب‌آوری آبی استان در فصل‌های تابستان و زمستان افزایش می‌یابد.

وی ابراز کرد: طولانی‌ترین خط انتقال پساب کشور به طول ۱۰۰ کیلومتر و با مبلغ سرمایه‌گذاری بروز شده ۵۰۰ میلیارد تومان در هفته دولت و با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد طرح تابا را یکی دیگر از پروژه‌های مهم این شرکت در یک سال گذشته دانست و افزود: این طرح شامل سه طرح مهم تحویل حجمی آب، بازار آب و اتاق شیشه‌ای منابع و مصرف است.

محجوبی با بیان اینکه فاز اول طرح تابا تا پایان امسال اجرایی می شود، گفت: فاز تکمیلی این طرح تا پایان سال ۱۴۰۳ به طول می‌انجامد.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه این طرح باعث پایداری منابع موجود می‌شود، گفت: طرح تحویل حجمی آب با توجه به تجهیز چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند در استان از دو سال گذشته در حال اجرا است.

وی در پایان به راه‌اندازی اتاق شیشه‌ای منابع و مصارف آب اشاره کرد و گفت: با برنامه‌‌ریزی انجام شده تاپایان سال ۱۴۰۲ فاز اول اتاق شیشه‌ای در دشت ابرکوه به صورت پایلوت راه‌اندازی می‌شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از