حالت تاریک
جمعه, 29 تیر 1403
مدیر حوزه علمیه استان یزد:

لایحه کاپیتولاسیون زنجیری به‌پای ملت ایران بود

لایحه کاپیتولاسیون زنجیری به‌پای ملت ایران بود

مدیر حوزه علمیه استان یزد گفت: در زمانی که پهلوی تلاش داشت تا با تصویب لایحه کاپیتولاسیون پای حرکت مردم ایران را ببندد، امام راحل مردم را نسبت به حق خود آگاه کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد شمس در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به بزرگترین خیانت‌های حکومت پهلوی پس از قیام 15 خرداد 1342 اظهار کرد: تصویب لایحه کاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی زمینه‌ساز تبعید امام خمینی(ره) به خارج از کشور و بزرگترین خیانت‌های حکومت پهلوی پس از قیام 15 خرداد 1342 به شمار می‌رود.


مدیر حوزه علمیه استان یزد افزود: پیشنهاد تصویب کاپیتولاسیون در اسفند1340از سوی سفارت آمریکا به دولت امیر اسدالله علم داده شد و این پیشنهاد در 13 مهر 1342 در کابینه علم و در مرداد 1343 درمجلس سنا به تصویب رسید و سپس در 21 مهر 1343 حسنعلی منصور نخست وزیر وقت این لایحه را به مجلس شورای ملی برد و به تصویب نمایندگان مجلس رساند.


وی عنوان کرد: به‌دنبال این مصوبه، امام خمینی درچهارم آبان 1343 اقدام رژیم در تصویب این لایحه را مورد انتقاد شدید قرار داد.
شمس با بیان اینکه سکوت درباره لایحه کاپیتولاسیون به گفته امام راحل گناه کبیره بود، تصریح کرد: امام با تشریح مفاد این مصوبه و گناه کبیره خواندن سکوت درباره این مسئله از روحانیون و ملت آگاه خواستند که به داد اسلام برسند.


وی تصریح کرد: امام (ره) در همین روز 4 آبان 1343 بیانیه‌ای خطاب به روحانیون و ملت ایران صادر کرد‌ با بیان اینکه دنیا بداند که هر گرفتاری‌ای که ملت ایران و ملل مسلمین دارند از اجانب است‌، از آمریکاست‌. ملل اسلام از اجانب عموماً و از آمریکا خصوصاً متنفر است‌؛ و در این بیانیه از کاپیتولاسیون به عنوان «سندبردگی ملت ایران‌» یاد شده است.


مدیر حوزه علمیه استان یزد با بیان اینکه کاپیتولاسیون به گفته امام خمینی(ره) زنجیری بر پای ملت ایران بود، گفت: در زمانی که پهلوی تلاش داشت تا با تصویب لایحه کاپیتولاسیون پای حرکت مردم ایران را ببندد، امام راحل با زنجیر خواندن این لایحه ملت ایران را نسبت به حق و حقوق خود آگاه کردند و اجازه ندادند که حق مردم ایران پایمال شود و این ملت زیر یوغ استعمار برود.

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از