حالت تاریک
جمعه, 29 تیر 1403
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی مطرح کرد:

لزوم تولید صنایع دستی سازگار با محیط زیست

لزوم تولید صنایع دستی سازگار با محیط زیست

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: محصول آفرینی، بازارسازی و بازارآفرینی وظیفه ما است، امید که محصولات جدیدی برای کاربردهای جدید در دنیای امروز که توجه خاصی به محیط‌زیست دارند، داشته باشیم.

به‌گزارش «یزدرسا» به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد، مریم جلالی ظهر امروز یازدهم آبان ماه در جریان سفر خود به استان یزد و بازدید از کارگاه موتابی شهید علی موتابی در میبد اظهار کرد: گذشتگان باهوش و استعداد خودشان توانستند با مواد اولیه در دسترس همه چیز را بدوزند، ببافند و استفاده کنند.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ما در این دنیای امروز وظیفه داریم ضمن اینکه این هنر را احیا می‌کنیم آن را به ادبیات توسعه و محصولات جدید از این مواد اولیه متصل کنیم.

وی ادامه داد: محصول آفرینی، بازارسازی و بازار آفرینی وظیفه ما است، امید که محصولات جدیدی برای کاربردهای جدید در دنیای امروز که توجه خاصی به محیط‌زیست دارند، داشته باشیم.

جلالی افزود: می‌طلبد همه ارکان کشور، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و حوزه‌های اجرایی به ما کمک کنند تا صنعتگران را توانمند کنیم و بازرگانی در این کار را تشویق کنیم که زنجیره ارزش این صنعت، از آموزش تا فروش این هنر اصیل که قصه و روایت آن زیبا و حکمت‌آمیز است را رونق دهیم.

گفتنی است موتابی یکی از صنایع‌دستی در میبد است که پشم بز را به صورت جذاب به نخ تبدیل می‌کنند و محصولاتی مثل چادر عشایر را می‌بافند که مشتریانی از سیستان و بلوچستان و سمنان دارد، این محصول در برابر آب نفوذناپذیر است و تا حد زیادی خاصیت ضد آتش دارد و به سرعت با آتش درگیر نمی‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از