حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
امام جمعه یزد عنوان کرد:

لزوم شبهه‌زدایی از ذهن مردم در مورد وقف

لزوم شبهه‌زدایی از ذهن مردم در مورد وقف

امام جمعه یزد گفت: ادارات اوقاف بر اساس رسالت‌های خود باید اهتمام ویِژه‌ای برای احیای موقوفات و ایجاد وقفیات جدید داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری یزدرسا، آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار مدیرکل و کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد بیان کرد: باید کاری کنیم که وقف دوباره به دوران مردمی بودن خود بازگردد و این سنت حسنه را برای مردم معرفی و آنها را به سمت وقف و انجام اقدامات عام المنفعه دعوت کنیم.

 

وی تاکید کرد: ادارات اوقاف باید بتوانند هم موقوفات را زنده کنند و هم به فکر ایجاد موقوفات جدید باشند.

 

امام جمعه یزد عنوان کرد: در گذشته وقتی مسجدی ساخته می‌شد، برای آن موقوفه در نظر گرفته می‌شد تا از محل درآمد آن، مسجد اداره شود و این سبب آبادانی و حیات مسجد یا موقوفه اصلی می‌شد و اکنون نیز باید به همین شیوه عمل کنیم.

 

وی ادامه داد: این شیوه دوباره باید باب شود تا موقوفات زنده بمانند علاوه بر این، هر آنچه مورد نیاز است، به مردم اعلام شود تا خیران و واقفان پای کار بیایند یا کمک‌های موردی برای رفع نیازهای موقوفاتی مانند مساجد و حسینیه‌ها شود.

 

ناصری همچنین بر لزوم شبهه‌زدایی از ذهن مردم در مورد وقف تاکید و اظهار کرد: اگر وقف در راستای نیت واقف به درستی مورد استفاده قرار گیرد و مردم از آن آگاه شوند، حرکت به سمت این سنت حسنه انجام می‌شود.

 

نماینده ولی فقیه در استان همچنین بر لزوم نیازسنجی در حوزه وقف تاکید کرد و گفت: وقف‌های قرآنی، وقف در زمینه تبلیغ دین و ... از مواردی است که باید به مردم اطلاع‌رسانی شود تا وقف‌های جدید در راستای نیازهای جامعه انجام شود.

 

وی با بیان این که باید از وقف به بهترین شکل ممکن استفاده شود، افزود: لازم است برای جلوگیری از هدر رفت موقوفات، با استفاده از نظر علما، وقفیات حفظ و نگهداری شود.

 

ناصری تصریح کرد: وظیفه شرعی ادارات اوقاف است که امانات الهی را حفظ کنند و از آن در راستای نفع رسانی به مردم استفاده شود.

 

نیاز به موقوفات جدید برای احیای حوزه‌های علمیه یزد

 

حجت السلام رضا صادقی نیز در این نشست با اشاره به اینکه امروز به وقف در حوزه های علمیه و برنامه‌های قرآنی نیاز داریم، اظهار کرد: مدارس علمیه‌ای که امروز در استان یزد فعال هستند، اغلب نیاز به بازسازی و کمک دارند که امیدواریم بتوانیم با استفاده از سنت حسنه وقف، آثار آن را در مدارس علمیه استان ببینیم.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد بیان کرد: ۱۵۰ امامزاده در استان داریم که ۴۰ مورد آن دارای درآمد هستند و باید بقیه بقاع متبرکه‌ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته را احیا کنیم.

 

صادقی با بیان اینکه بیش از ۵۵ اداره دولتی اکنون در موقوفه مرحوم ابوالقاسم رشتی مستقر هستند، افزود: این دستگاه‌ها به مردم خدمت رسانی می کنند که این خود از برکات وقف است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از