حالت تاریک
پنج‌شنبه, 16 آذر 1402
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد:

پرونده‌های جاری و قدیمی ثبت اسناد مختومه شدند

پرونده‌های جاری و قدیمی ثبت اسناد مختومه شدند

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد گفت: با پیگیری های انجام شده توسط بخش های مختلف تعداد زیادی از پرونده‌های جاری و قدیمی اداره اجرای اسناد رسمی بررسی و مختومه شد.

به گزارش پایگاه خبری یزدرسا به نقل از روابط عمومی اداره ثبت اسناد و املاک استان یزد، مهدی اقبال در زمینه مختومه شدن پرونده‌‌های قدیمی اظهار داشت : بهترین، راحت ترین و ساده‌ترین راه برای وصول مطالبات افراد حقیقی و حقوقی اعم از چک، مهریه و تمامی اسناد لازم‌الاجرا، دوایر اجرای ادارات کل ثبت اسناد و املاک سراسر کشور است.

وی با بیان اینکه وصول مطالبات در دوایر اجرای اسناد رسمی بدون نیاز به وکیل صورت می‌گیرد، افزود: این در حالی است که در محاکم و مراجع محترم قضایی، این کار با اذن و ورود وکیل انجام می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک یزد ادامه داد: اما در بخش اقدام در دوایر اجرای اسناد رسمی بعد از مراجعه فرد به دفاتر اسناد رسمی، دوایر اجرا مکلف هستند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و ظرف ۴۸ ساعت، بر اساس آئین‌نامه اجرای اسناد رسمی و طبق بند «د» ماده ۱۱۳ برنامه ششم توسعه کشور نسبت به شناسایی اموال فرد بدهکار اقدام و اموال را سریعاً بازداشت نمایند.

اقبال عنوان کرد: با توجه با اینکه دوایر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت به بانک‌های اطلاعات املاک دسترسی داشته و همچنین ارتباطات الکترونیکی با بخش‌ها و مراجع مختلف داشته و می‌توانند با استعلام از پلیس راهور، بورس بانک مرکزی و … اموال اشخاص را شناسایی کنند از این رو بهترین و راحت‌ترین راه برای وصول مطالبات، همین دوایر اجرای اسناد رسمی است.

عضو شورای قضایی استان یزد با اشاره به ارتباط سامانه دوایر اجرای اسناد رسمی با سامانه محکومین مالی گفت: این کار برای الکترونیکی شدن فعالیت‌های دوایر اجرای اسناد رسمی و خدمت بهتر به مردم انجام شده است.

وی افزود: با این کار، به محض اینکه اسم بدهکار دارای پرونده در دوایر اجرا در این سامانه (سامانه سجلی و محکومین مالی) وارد شد، فرد از تمامی خدمات عمومی محروم خواهد شد که در این صورت طلبکار بهتر می‌تواند نسبت به وصول مطالبات خود اقدام نماید.

اقبال تأکید کرد: خوشبختانه در راستای تحقق اهداف سند تحول و تعالی قضایی مبنی بر رسیدگی به پرونده‌های سنوات قبل و بروز کردن دوایر اجرا، همواره تلاش‌های جهادی زیادی توسط همکاران اداره کل ثبت اسناد با همکاری رئیس و کارشناسان اداره اجرا انجام شده است.

وی در پایان گفت: در این راستا، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه گذشته نیز با حضور معاون امور اسناد و کارشناسان اداره اجرا، تعداد زیادی از پرونده‌های مسن و قدیمی این بخش بررسی و مختومه شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از