حالت تاریک
چهارشنبه, 15 آذر 1402
مدیرکل کار استان یزد خبر داد:

کاهش ۷۱ درصدی آمار حوادث کار در یزد

کاهش ۷۱ درصدی آمار حوادث کار در یزد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از کاهش ۷۱ درصدی آمار حوادث ناشی از کار در استان در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

محمدرضا فلاحتی در گفتگو با یزدرسا، با اشاره به هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی، گفت: مانور سراسری در کارگاه‌های پر خطر همزمان با سراسر کشور در استان یزد نیز برگزار شد و ۱۰ اکیپ بازرسی در سطح استان امروز در مانور شرکت نمودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد افزود: ۵۸ درصد حوادث اتفاق افتاده در استان مربوط به بخش صنعت و تولید، ۱۸.۵ درصد مربوط به بخش ساختمان، ۸.۵ درصد مربوط به سایر فعالیت‌های خدمات عمومی و اجتماعی و ۵.۶ درصد مربوط به بخش معدن است.

وی افزود: در بخش صنعت فعالیت‌های زیر گروه تولید سایرمحصولات کانی غیرفلزی (که عمدتاْ کارگاه‌های کاشی و سرامیک استان را شامل می‌شود)، تولیدفلزات و محصولات فلزی، تولید منسوجات، تولید کاغذ و محصولات کاغذی، صنایع موادغذایی و آشامیدنی بیشترین آمار حوادث را دارا هستند.

فلاحتی علت اصلی بروز حوادث ناشی از کار در استان را عدم نظارت بر کارگاه توسط کارفرما، دستگاه بدون حفاظ یا دارای نقض فنی برشمرد و افزود: آمار حوادث ناشی از کار استان در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ به میزان ۹/۳۴ درصد کاهش داشته است. در شش ماهه اول سال جاری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ۷۱ درصدی آمار حوادث ناشی از کار در استان هستیم.

وی اضافه کرد: در سطح کشور در سال ۱۴۰۱ حوادث ناشی از کار در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۴ درصد کاهش یافته است. میزان آسیب های شغلی منجر به فوت نیز در سال ۱۴۰۱ به نسبت یک سال قبل بیانگر کاهش ۱۱ درصدی این حوادث است.

محمدرضا فلاحتی تاکید کرد: بازرسی از کارگاه‌های پرخطر از جمله کارگاه‌های ساختمانی، معدنی و صنایع پرخطر در استان در اولویت بازرسی قراردارد و تلاش می‌شود با افزایش ۵۰ درصدی بازرسی از کارگاه‌های پرخطر نسبت به سال قبل نظارت بر عملکرد ایمنی این گونه کارگاه‌ها افزایش داشته باشد.

وی یادآور شد: در سال گذشته تعداد ۴۰۲ کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در استان وجود داشته و در سال جاری نیز به منظور مشارکت کارگران در ایمنی کارگاه‌ها، افزایش ۲۰ درصدی کمیته‌های حفاظت و ایمنی در کارگاه ها به عنوان برنامه‌های تحولی اداره بازرسی این اداره کل به جد پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از