حالت تاریک
چهارشنبه, 09 خرداد 1403
یک مستندساز مطرح کرد؛

گره گشایی از آشوب‌های دهه ۷۰

گره گشایی از آشوب‌های دهه ۷۰

سهیل کریمی، مستندساز در حال ساخت آخرین اثر خود به نام «گره ۷۴» است؛ مستندی که در قالب سینمایی ساخته می‌شود و به گفته کریمی، بعید می‌دانم به خاطر لحن تند کار، این مستند از تلویزیون پخش شود.

به گزارش «یزدرسا»؛ سهیل کریمی، مستندساز درباره تولید مستند جدیدش به نام «گره ۷۴»، از چرایی تولید تا آغاز تصویربرداری آن گفت: ما یک معضلی در ابتدای دهه ۷۰ داشتیم که شرایط بسیار حاد و خاصی را در جامعه ایجاد کرد که منجر به شورش‌هایی شد که هرکدام از این شورش‌ها بهانه‌هایی داشتند و امروز درست ۳۰ سال بعدازآن ماجرا، ما دقیقاً در همان شرایط به سر می‌بریم؛ یعنی شاهد رخ دادن یک سری اتفاق‌های عمدی هستیم که نتیجه آن ایجاد شورش‌های اجتماعی است که یکی از آن‌ها فتنه سال گذشته بود.

وی ادامه داد: مستند «گره ۷۴» در اصل به دنبال ریشه‌های این حوادث می‌گردد و از منظر اجتماعی و سیاسی به این رویدادها در حال نظاره است تا بتواند راه حلی را برای آنها ارائه دهد. قالب مستند، روایی است و خودم راوی این مستند هستم و سعی کردم به سراغ کسانی بروم که در آن سال‌ها باعث ایجاد آن بحران‌های دهه ۷۰ شدند و در اصل آنها سوژه‌های من برای گفت‌وگو هستند.

 کریمی افزود: حدود ۵۰ درصد تصویربرداری کار انجام شده و یکی از مشکلات اصلی ما این است که سوژه‌های اصلی مستند، به‌سختی راضی می‌شوند تا جلوی دوربین قرار بگیرند و همین زمان تولید را افزایش می‌دهد.

کریمی در خصوص حمایت‌کننده مالی این اثر نیز گفت: ابتدا قرار بود این کار با حمایت شبکه افق ساخته شود، بعدتر پای موسسه شهید آوینی هم به میان کشیده شد ولی درنهایت مستند «گره ۷۴» با حمایت سازمان رسانه‌ای فرهنگی اوج در حال ساخت است. زمان کار ۶۰ دقیقه است که به نظرم بیش‌تر از یک ساعت می‌شود و در قالب سینمایی، این کار ساخته می‌شود و بعید می‌دانم به خاطر لحن تند کار، این مستند از تلویزیون پخش شود.

منبع: راه دانا

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از