حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد خبر داد:

اجرای طرح سایبان برای اولین بار در یزد

اجرای طرح سایبان برای اولین بار در یزد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از اجرای طرح سایبان بر روی زمین‌های کشاورزی با هدف افزایش کیفیت محصولات کشاورزی، افزایش بهره‌وری ،صرفه‌جویی در مصرف آب و جلوگیری از آفتاب سوختگی گیاه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدرسا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، محمد علی حاتمی‌زاده با بیان اینکه سایبان‌ها را میتوان برای محافظت از اغلب محصولات باغی از جمله میوه‌ها، نشا‌ها، سبزی‌ها و انواع جالیز در مناطق گرم یا معتدل و گرم مورد بهره‌برداری قرار داد، اظهار کرد : باتوجه به اینکه اجرای این طرح در کشور بیشتر در باغات صورت می‌گیرد در حال حاضر نیز در مزارع سبزی، صیفی و جالیز در حال افزایش است.

وی افزود: طرح سایبان برای اولین بار به صورت پایلوت در سطحی به متراژ ۶ هزار متر مربع از باغات زردآلو شهرستان ابرکوه اجرا شده است که سرمایه‌ای بالغ بر ۱۵میلیارد ریال با زمینی به مساحت ۹هزار مترمربع برای احداث به آن اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به چالش‌های موجود از قبیل خشکسالی و تغییر اقلیم، فرسایش بستر کشت و عوامل خسارت‌زا، توسعه کشت‌های محافظت شده با netها و سایبان برای تولید محصول سالم و توسعه روز افزون محصولات باغی امری اجتناب‌ناپذیر است.

وی هدف از اجرای طرح سایبان را مقابله با آفتاب سوختگی‌، افزایش کیفیت و بازار پسندی میوه، کاهش تبخیر و تعرق محصولات، کاهش مصرف آب، کاهش خسارت تگرگ و باران، محافظت در برابر وزش باد، گرد و خاک، مقابله با حمله پرندگان و دیگر آفات و عوامل خسارت‌زا، محافظت در برابر طول موج‌های مضر و تنش نوری گیاهان و کمک به افزایش دوره رشد گیاه دانست.

حاتمی زاده گفت: سیاست ما، حمایت همه جانبه از کشاورزان است و در راستای پیشبرد اهداف بخش کشاورزی استان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از