حالت تاریک
سه‌شنبه, 14 آذر 1402
نماینده مردم یزد در مجلس مطرح کرد:

استکبار علم را در خدمت جنگ درآورده است

استکبار علم را در خدمت جنگ درآورده است

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی که علم باید در خدمت بشریت باشد اما استکبار جهانی با ساخت انواع بمب‌ها، علم را در خدمت جنگ و کشتار مردم درآورده است.

محمدصالح جوکار در گفتگو با «یزدرسا» با اشاره به 10 نوامبر روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، گفت: در جوامع مختلف نگاه به علم، نگاه ایجابی است و علم باید در خدمت بشریت باشد به گونه‌ای که بشریت با استفاده از علم در رفاه قرار بگیرد و خدمات بیشتری را در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و .. دریافت کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: علم مبنای تحول در حوزه فناوری است و باید این فناوری‌ها در خدمت مردم قرار گیرند و مردم از برکات آن استفاده کنند و فلسفه نامگذاری 10 نوامبر به نام علم در خدمت صلح و توسعه، درواقع بهره‌مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری و ارتقا کیفیت عمومی زندگی بوده است.

وی افزود: متأسفانه امروز بخش مهمی از علم نه تنها در خدمت بشریت نیست  بلکه علیه بشریت و با نیات و مقاصد سیاسی، نظامی و امنیتی که امروز در دنیا وجود دارد استفاده می‌شود و غالبا قدرت‌های بزرگ و مستکبر اینگونه عمل می‌کنند، این همان چیزی است  که در جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد و با به کار بردن سلاح‌های اتمی  میلیون‌ها بشر از میان برداشته شدند.

جوکار اضافه کرد: امروز انواع سلاح‌های کشتار جمعی و سلاح‌های بیولوژیک به بهانه تأمین امنیت و دفاع، تولید و علیه صلح، توسعه و یپشرفت انسان‌ها استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه اخلاق و کمالات بشری در دنیا در حال از دست دادن جایگاه خود است، گفت: همین تخریب محیط زیست که به واسطه توسعه علم و فناوری صورت می‌گیرد نمونه دیگری از به خدمت گرفتن علم بر علیه بشریت است که ظلمی مضاعف به آنهاست.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس عنوان کرد: جنایات بشری که در فلسطین شاهد هستیم همه با سلاح‌های آمریکایی انجام می‌شود و همه این بمب‌های فسفری، آتش‌زا و با تخریب بسیار بالا زاییده توسعه علم است و استکبار در واقع علم را در خدمت جنگ و کشتار مردم درآورده است و بیش از 4 هزار کودک و بسیاری از زنان و مردان بی دفاع در این سرزمین اشغالی به واسطه این بمب‌ها به شهادت رسیدند.

وی تأکید کرد: ابزار علمی در اختیار جنایتکاران قرار دارند و آنها از این مولفه سوء استفاده می‌کنند مطمئنا آنهایی که در راستای تولید علم گام برداشتند چنین نیات جنایتکارانه‌ای نداشتند.

جوکار تصریح کرد: امیدواریم در روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه رویکردها که در اختیار نهادهای بین‌المللی است تغییر پیدا کند هر چند که نهادها هم  کارآمدی خود را از دست داده‌اند و هیچ‌گونه اشرافیتی بر فلسفه وجودی و رسالتشان ندارند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از