حالت تاریک
جمعه, 11 اسفند 1402
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد:

حوادث کار در یزد 20 درصد کاهش یافت

حوادث کار در یزد 20 درصد کاهش یافت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: در هشت ماه سال جاری نسبت به حوادث مشابه سال قبل شاهد کاهش 20 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد هستیم.

محمدرضا فلاحتی در گفتگو با «یزدرسا»، شب گذشته در نشست با مدیرعامل و اعضای تشکلات کارگری شرکت نساجی اردکان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 5 هزار و 893 بازرسی از واحدهای تولیدی در سطح استان یزد صورت گرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با استناد ماده 61 آئین‌نامه حفاظت و بهداشت عمومی در کارگاه‌ها، گفت: کارفرما موظف است در سال دو دست لباس کار به صورت رایگان در اختیار کارگر بگذارد. لباس کار باید متناسب با نوع کار بوده و طوری تهیه شود که کارگر بتواند به راحتی وظایف خود را انجام دهد و موجب بروز حادثه نگردد.

وی افزود: در هشت ماه سال جاری شاهد 79 حادثه در واحدهای تولیدی استان بوده‌ایم که نسبت به حوادث مشابه سال قبل شاهد کاهش 20 درصدی حوادث ناشی از کار هستیم.

فلاحتی در این نشست حضور مسئول ایمنی در کارگاه‌های تولیدی را ضروری برشمرد و تأکید کرد: کارفرما باید بر نحوه استفاده از وسایل حفاظت فردی نظارت کند و در صورتی که کارگری از پوشیدن و یا استفاده از آن ها استنکاف کرد، موضوع از طریق کمیته مراجع حل اختلاف قابل پیگیری است.

وی در ادامه با اشاره به قوانین حوزه ایمنی تصریح کرد: چنانچه کارفرما یا مدیران واحدهای موضوع ماده 85 قانون کار برای حفاظت فنی و بهداشت کار وسایل و امکانات لازم را در اختیار کارگر قرار داده باشند و کارگر با وجود آموزش‌های لازم و تذکرات قبلی بدون توجه به دستورالعمل و مقررات موجود از آنها استفاده کنند کارفرما مسئولیتی نخواهد داشت، درصورت بروز اختلاف، رأی مراجع حل اختلاف نافذ خواهد بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره اهمیت جایگاه تشکلات کارگری در واحدهای تولیدی و نقش حیاتی آنها مسائلی را مطرح کرد و از روابط خوب اعضای تشکل کارگری این واحد تولیدی با کارفرما در راستای حمایت از تولید و همچنین رفع و رجوع مسائل کارگران تقدیر و تشکر کرد.

در پایان این نشست از اعضای تشکلات کارگری این واحد تولیدی تقدیر شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از