حالت تاریک
چهارشنبه, 15 آذر 1402
مدیر کل مدیریت بحران استان یزد:

خسارت‌دیدگان بخش مسکونی سیل یزد خسارت دریافت می‌کنند

خسارت‌دیدگان بخش مسکونی سیل یزد خسارت دریافت می‌کنند

مدیر کل مدیریت بحران استان یزد گفت: هیأت دولت جهت جبران خسارت در بخش احداثی واحدهای مسکونی خسارت دیده مبلغ 500 میلیون ریال بلاعوض و 2میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات در اختیار خسارت‌دیدگان قرار داد.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی مدیریت کل بحران استان یزد، محمدعلی ملک‌زاده در نشست با اعضای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان که با حضور مدیرکل اقتصاد و دارایی استان و نمایندگان شرکت ارزیابان بیمه و بنیاد مسکن استان برگزار شد، با اشاره به جدید التاسیس بودن صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اظهار داشت: مهمترین اصل در مدیریت بحران حوزه پیشگیری است اما در بهترین حالت پیشگیری نیز احتمال خسارت وجود دارد و باید با استفاده از ظرفیت بیمه بتوان فرآیند بازسازی و بازتوانی آسیب دیدگان از حوادث را تسریع کرد.

 

مدیر کل مدیریت بحران استان یزد ادامه داد: یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان مدیریت بحران کشور در طول این سال‌ها موضوع همگانی شدن و الزامی شدن بیمه برای عموم مردم بود که خوشبختانه صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان با مصوبه مجلس و تهیه آیین نامه‌های مربوطه توسط دولت خدمات خود را در این زمینه آغاز نموده است.

 

وی افزود: همزمان با سیل سال گذشته آیین نامه و ساختار تشکیلاتی این صندوق در سطح ملی شکل گرفت و از همان اول پیگیری‌های استان برای استفاده از ظرفیت این صندوق در دستور کار این اداره کل بود.

 

یزدی‌ها تاکنون ۱۶۰ میلیارد ریال حق بیمه داده‌اند

 

جانشین اول ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان ادامه داد: بر اساس آیین نامه‌های مربوطه از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال حق بیمه در قالب قبوض برق از مشترکین بخش مسکونی در استان اخذ و در اختیار این صندوق قرار گرفته است و دولت نیز متعهد شده تا ۹ برابر این مبلغ را عنوان حق بیمه به صندوق پرداخت کند.

 

ملک زاده با اشاره به سقف جبران خسارت صندوق بیمه ادامه داد: خوشبختانه بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته به صورت ملی سطح خطرپذیری استان یزد در پایین ترین رتبه کشوری است اما حوادث سال گذشته بیش از ۶۴ هزار میلیارد ریال در بخش‌های مختلف خسارت به بار آورد.

 

وی افزود: هرچند هیأت دولت جهت جبران خسارت در بخش احداثی واحدهای مسکونی خسارت دیده مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بلاعوض و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و در بخش تعمیری و معیشتی ۲۰۰ میلیون ریال بلاعوض و۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات در اختیار خسارت دیدگان قرار داد ولی با توجه به میزان خسارت این تسهیلات و مبالغ بلاعوض کفاف بخش عمده ای از خسارت‌ها را نمی دهد.

 


سطح جبران خسارت در صندوق افزایش یابد

 

وی خطاب به اعضای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان افزود: انتظار داریم سطح جبران خسارت در این صندوق افزایش یابد تا بتوانیم خدمات بهتری به آسیب دیدگان از مخاطرات طبیعی در سطح استان داشته باشیم.


نرخ نفوذ بیمه در استان جایگاه خوبی دارد

 

مدیرکل مدیریت بحران استان با اشاره به سابقه بیمه در سطح استان گفت: خوشبختانه بر اساس گزارش‌های دریافتی از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، با پیگیری‌ها و تعاملات صورت گرفته هم اکنون قریب به ۱۰۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی و ۷۰ درصد واحدهای شهری در مقابل حوادث ساختمان بیمه هستند و دهیاری‌ها و شهرداری‌ها به نیابت از ساکنین این اقدام را انجام داده‌اند اما با توجه به تشکیل این صندوق می‌بایست به طرف طرح‌های بیمه تکمیلی برویم تا بتوانیم خدمات بیشتری را به شهروندان ارائه دهیم .

 

مردم ضمن توجه به اصل پیشگیری و ایمنی، بیمه اموال را جدی بگیرند


ملک زاده از مردم شریف استان نیز خواست تا ضمن توجه ویژه به موضوع ایمنی در احداث ساختمان و توجه به توصیه‌ها در حفاظت از ابنیه، موضوع بیمه را جدی گرفته و در این زمینه نیز اقدام کنند.

 

صندوق بیمه تجارب سایر بیمه‌های حمایتی را جدی بگیرند


وی همچنین خطاب به اعضای صندوق بیمه با اشاره به آسیب‌های صندوق‌های بیمه حمایتی اظهار داشت: اعضای هیأت عامل صندوق باید تجارب سایر صندوق‌های بیمه حمایتی را مد نظر قرار دهند و سیاست‌های تشویقی جهت ترغیب مشتریان به ارتقای ایمنی واحدها و کاهش ریسک خطر را در حق بیمه لحاظ کنند تا هم بتوانند خدمات بهتر و مطلوب‌تری را به مشتریان خود ارائه دهند و هم در افزایش ایمنی شهرها و روستاها گام بردارند.

 

در ابتدای این نشست دکتر اسکندری قوانین، مصوبات و آیین نامه اجرایی صندوق را تشریح کرد و به معرفی سامانه پرداخت خسارات صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان که دسترسی به آن هم اکنون فقط برای استانداری‌ها ممکن است، پرداخت.

 

رفع ابهامات سامانه و سازوکار صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان، شیوه تعامل استانداری با صندوق و میزان و نحوه پرداخت خسارات، پاسخ به سوالات حاضران از دیگر موضوعات این نشست بود.

 

صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان با هدف کاهش بار مالی خسارات ناشی از ۸ گونه از حوادث طبیعی از سال گذشته فعالیت جدی خود را آغاز کرده و تاکنون تمام واحدهای مسکونی دارای انشعاب قانونی برق تحت پوشش این مجموعه قرار گرفته‌اند. حق بیمه دریافتی این صندوق از طریق قبوض برق مشترکین است که در سال ١۴٠٢ ماهی دوهزارتومان است که از طریق قبوض برق از تمام مشترکین دریافت می‌شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از