حالت تاریک
چهارشنبه, 15 آذر 1402
در پی افزایش تصادفات در شهرستان میبد؛

دوربین‌های بلا استفاده عامل افزایش تصادفات در میبد

دوربین‌های بلا استفاده عامل افزایش تصادفات در میبد

در شهرستان میبد ۹ دوربین کنترل سرعت وجود دارد که هیچ‌کدام از این دوربین‌ها کد جریمه ندارند و نمی‌توانند تمام خطوط جاده را پوشش دهند و این خود یکی از عوامل بروز تصادف در این شهرستان است.

به گزارش پایگاه خبری «یزدرسا»، شهرستان میبد در ۵۰ کیلومتری شهر یزد مدت‌هاست که شاهد افزایش تصادفات ورودی‌های این شهرستان شده است و با توجه به این موضوع و در اوایل مهر ماه سال‌جاری، فرماندار این شهرستان از این موضوع گلایه کرد و فرصت دو هفته‌ای به اداره راهداری این شهرستان داد تا نسبت به رفع این مورد اقدامات لازم را انجام دهد.

فرماندار شهرستان میبد اواخر مهر ماه در جلسه شورای ترافیک شهرستان میبد با اشاره به صورت جلسه کاهش تصادفات استان تا پایان آذرماه گفته بود: متاسفانه امسال شاهد رشد حوادث ترافیکی در شهرستان میبد و از دست دادن تعدادی از هموطنامان بودیم.

وی در این جلسه افزایش دوربین‌های کنترل ترافیک در سطح شهر را از جمله عوامل کاهش تصادفات در استان عنوان کرده بود.

گفتنی است؛ در سال‌های گذشته موضوع افزایش تصادفات در میبد همواره اصلی‌ترین موضوع مورد بحث توسط فرمانداری، شهرداری و نیروی انتظامی این شهرستان بود، به‌گونه‌ای که رئیس پلیس راهور میبد در سال ۹۴ سرعت زیاد، عدم رعایت حق تقدم، نداشتن کلاه ایمنی، نبستن کمربند ایمنی رانندگان و سرنشین‌های خودروها و عدم رعایت فاصله طولی را مهمترین عامل در افزایش حوادث ترافیکی در شهرستان میبد دانسته بود.

*۹ دوربین کنترل سرعت شهرستان میبد کد جریمه ندارند

سیدجمال سجادی‌پور در گفتگو با «یزدرسا» با اشاره به وجود ۹ دوربین کنترل سرعت در شهرستان میبد اظهار کرد: از ایرادات این ۹ دوربین کنترل سرعت این است که هیچ‌کدام از این دوربین‌ها کد جریمه ندارند و نمی‌توانند تمام خطوط جاده را پوشش دهند.

فرماندار شهرستان میبد ادامه داد: در حال حاضر یکی از دوربین‌های کنترل سرعت وارد مرحله تست شده است و سرعتگیری را انجام می‌دهد و در صورت تایید وارد مرحله اخذ کد جریمه خواهد شد؛ هشت دوربین دیگر پس از آن وارد این مراحل خواهند شد.

دوربین کنترل سرعت برای کنترل سرعت خودرو‌ها و ثبت تخلفات رانندگی به کار می‌روند و به واسطه نصب این دوربین‌ها، نقض قوانینی مانند تخلف سرعت لحظه‌ای، سبقت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز و …کاهش پیدا می‌کند.

*ورودی دانشگاه آزاد تا پایان آذرماه ایمن شود/افزایش تعداد دوربین‌های نظارتی و پلاک‌خوان در شهرستان میبد

وی با اشاره به عملکرد اداره راهداری شهرستان عنوان کرد: به دلیل ایمن نبودن مسیر ورودی دانشگاه آزاد مقرر شد تا پایان آذرماه سال جاری اداره راهداری شهرستان موارد مرتبط با ایمنی این مسیر را اعمال کند.

فرماندار شهرستان میبد با اشاره به وجود دوربین‌های نظارتی در شهرستان میبد عنوان کرد: ۲۶ دوربین نظارتی و ۲۰ دوربین پلاک‌خوان در سطح شهرستان میبد وجود دارد؛ دوربین‌های پلاک‌خوان به دلیل مشکلات و ایراداتی که داشتند در حال تعویض هستند و مقرر شد تا شهرداری این شهرستان نسبت به رفع مشکل این دوربین‌ها اقدام کند.

سجادی‌پور ادامه داد: در شورای ترافیک شهرستان میبد مصوب شد تا ۲۰ دوربین نظارتی و ۲۰ دوربین پلاک‌خوان جدید از سوی شهرداری میبد به این فرآیند افزوده شود تا هوشمندسازی سطح شهر افزایش پیدا کند.

دوربین نظارتی راهور به صورت مستقر یا سیار نصب می‌شوند و تصاویری از رانندگی و رویدادهای رانندگی را ضبط می‌کنند که با استفاده از این تصاویر، می‌توان به تحلیل و بررسی علل تصادفات، شناسایی و تشخیص تخلفات رانندگان پرداخت، همچنین دوربین پلاک‌خوان نوعی از دوربین‌های مداربسته است که با اتصال به سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، پایگاه‌های داده مراکز کنترل قابلیت کنترل و رصد عبور و مرور خودرو‌ها در محیط‌های تعیین شده را دارند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده دوربین‌های کنترل سرعت به عنوان یکی از راهکارهای تاثیرگذار در کاهش متوسط سرعت در جاده‌ها و کاهش تصادفات ناشی از سرعت از طریق افزایش تسلط راننده در زمان رانندگی شناخته شده است.

برای کاهش تصادفات ناشی از سرعت در جاده‌ها، استفاده از روش‌های مدیریت و کنترل دوربین‌های سرعت سنج و اعمال قانون توسط پلیس می‌تواند در کاهش این نوع تصادفات اثربخش باشد زیرا با کنترل سرعت و اعمال سرعت بهینه می‌توان تصادفات مرگبار را تا ۸۵ درصد کاهش داد.

*فرماندار شهرستان میبد: بیشتر تصادفات مربوط به موتور سواران است

وی افزود: عمده تصادفات در این شهرستان مربوط به موتور سیکلت سواران است و در راستای کاهش این موضوع پلیس راهور در این شهرستان آغاز به اعمال قانون موتورسیکلت‌هایی که راکبین آنها دارای کلاه ایمنی نیستند، کرده است تا رعایت موارد ایمنی در این زمینه بیشتر شود.

گلایه‌های برخی از مردم شهرستان میبد حاکی از این بود که تعدد دوربین‌ها در مسیرهای شهری تاثیری در کاهش تصادفات در شهر و ورودی‌های این شهرستان ندارد.

وجود موتورسیکلت سواران بدون گواهینامه و یا زیر سن قانونی یکی دیگر از دلایل افزایش تصادفات در شهرستان میبد است که برای نظارت بر این موضوع نیاز است تا تمام دستگاه‌های مرتبط پا به میدان بگذارند و این موضوع را حل کنند.

بر اساس آمارهای اعلامی پلیس راهور، به ازای هر جانباخته در تصادفات، ۵.۴ میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می‌شود و بیمه‌ها سالانه بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان خسارت در خصوص تصادفات پرداخت می‌کنند که در کنار این خسارت‌های مادی، خسارت معنوی ناشی از تصادفات بسیار سنگین‌تر و جبران ناپذیر است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از