حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
رئیس حفاظت دادگستری استان یزد خبر داد:

صدور کیفرخواست برای 18 کارشناس رسمی دادگستری یزد

صدور کیفرخواست برای 18 کارشناس رسمی دادگستری یزد

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد از صدور کیفرخواست برای 18 نفر از کارشناسان دادگستری استان یزد خبر داد.

مجید فرهمندزاده در گفتگو با یزدرسا، با بیان اینکه کیفرخواست 18 نفر از کارشناسان دادگستری استان یزد صادر شده است، گفت: بر اساس گزارش اداره کل اطلاعات مبنی بر ارائه اظهار نظر خلاف واقع تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری در امور کشاورزی با موضوع اعتراض به آگهی تشخیص اراضی ملی، مراتب در دستور کار بررسی و پیگیری حفاظت و اطلاعات دادگستری قرار گرفت.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد افزود: بر اساس تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده و البته اقاریر صریح متهمین، اتهام آنان محرز و پرونده پس از تفهیم اتهام با صدور قرار تأمین متناسب و صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری دو شهرستان ارجاع شد.

این مقام قضایی، با بیان اینکه کارشناس باید در برابر اظهار نظر خود پاسخگو باشد، تصریح کرد: کارشناسان رسمی در اظهار نظرهای خود مسئولیت انتظامی، مدنی و بعضاً کیفری دارند فلذا باید در اظهارنظرهای خود، دقت لازم را داشته و با بررسی واقعیات، مستندات و ادله اظهار نظر کنند.

وی کارشناسی را به اندازه قضاوت مهم دانست و اظهار داشت: بسیاری از آرای قضایی مبتنی بر نظر کارشناسی است و هرگونه اظهار نظر خلاف واقع می‌تواند در تصمیم قاضی و اجرای عدالت و احقاق حق خدشه وارد کند.

فرهمندزاده به اهمیت برخورد با هر گونه جرم و تخلف در دستگاه قضایی و نهادهای همزیست آن اشاره کرد و بیان داشت:‌ قاطبه جامعه کارشناسی، افرادی متعهد، پاک دست و پاک سرشت هستند اما اگر معدود افرادی از هر طیف بخواهند با هرگونه سوء‌ جریان مالی و فساد به اعتبار سایر مجموعه‌ها لطمه وارد کنند، با آنان برخورد خواهد شد و شهروندان نیز می‌توانند از طریق سامانه 1580 و یا ستاد خبری حفاظت و اطلاعات در شناسایی افراد و جریانات مفسد همراهی و مراتب را اطلاع رسانی کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از