حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 خرداد 1403
نائب رئیس اتاق بازرگانی یزد:

صنعت یزد آماده توسعه همکاری با چین است

صنعت یزد آماده توسعه همکاری با چین است

نائب رئیس اتاق بازرگانی یزد با اشاره به اینکه یزد از استان‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود گفت: صنعت یزد آماده توسعه همکاری با چین است.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی یزد؛ یک هیأت تجاری چینی از شهر شانگ‌های با رویکرد توسعه همکاری تجاری و اقتصادی ایران با چین و شناخت ظرفیت‌های تجاری با هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی یزد دیدار و گفت و گو کردند.

در ابتدای این نشست مشترک، طرفین در خصوص همکاری دو جانبه در بخش‌های اقتصادی، گردشگری و انرژی‌های خورشیدی با یکدیگر مذاکره کردند.

غضنفر‌ میرجلیلی؛ نایب رئیس اتاق بازرگانی یزد به معرفی استان و ویژگی‌های صنعتی و تجاری آن پرداخت و اظهار کرد: واحد‌های استان یزد سرحال و فعال و پویا هستند و این می‌تواند به توسعه ارتباطات تجاری منجر شود.

وی با بیان اینکه کشور چین دومین کشوری است که از آن واردات داریم، افزود:‌امید است شرایطی فراهم شود که صنعت‌گران استان بتوانند از کشور چین و واحد‌های تولیدی بازدید داشته باشند.

نایب رئیس اتاق یزد با بیان اینکه برقراری ارتباط مستقیم در تجارت و تبادل کالا می‌تواند هزینه تمام شده را کاهش دهد، ادامه داد: هر دو طرف باید تلاش کنند تا موانع پیش روی فعالیت‌ها برطرف شود و حجم تبادلات اقتصادی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه یزد در حوزه گردشگری نیز حرف برای گفتن دارد، ادامه داد: انتظار می‌رود هیأت تجاری چین در مدت اقامت در یزد از مراکز سنتی و باستانی یزد هم دیدن داشته باشد تا در حوزه گردشگری هم ارتباط بیشتری داشته باشیم.

میرجلیلی با بیان اینکه آماده همکاری با چین در صنعت گردشگری نیز هستیم تصریح کرد: یزد و چین در پروژه‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند همکاری بیشتر و نزدیکی داشته باشند.

وی به تشریح سهم بخش‌های اقتصادی استان پرداخت و عنوان کرد: استان یزد در زمینه‌های تولید انرژی‌های نو و سرمایه‌گذاری در زیرساخت بخش گردشگری می‌تواند با سرمایه‌گذاران چینی همکاری داشته باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی یزد با اشاره به اینکه سالانه ۵۰۰ میلیون یورو به چین صادرات داریم، اضافه کرد: در حدود ۲۵۵ میلیون دلار از چین واردات داریم و با شرایط جغرافیایی، سیاسی و امنیتی، استان یزد از استان‌های مهم کشور برای سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۳ هزار مرکز تولیدی و کارخانه در استان یزد عنوان کرد: این واحد‌ها آماده تعامل بیشتر با چین و سرمایه‌گذاری و توسعه روابط با تجار و بازرگانان چینی هستند.

جی یو؛ رئیس هیأت تجاری چین هم در این دیدار با استقبال از حضور هیئت تجاری اقتصادی استان یزد در شانگ‌های گفت: چین با ایران روابط دوستانه و خوبی دارد و ایران روابط نزدیکی در شانگ‌های برقرار کرده است.

وی با بیان اینکه منطقه شانگ‌های از لحاظ تجاری و اقتصادی بسیار برجسته و قدرتمند است و با رشد خوبی که داشته توانسته توسعه مناسبی در کشاورزی و صنعت داشته باشد.

رئیس هیأت تجاری چین افزود: هر چند در سال‌هایی نسبت رشد بخش کشاورزی این منطقه کمتر شد اما در حال حاضر صاحب تجربه و صنعت قوی و صنایع پیشرفته هستیم به طوری که GDP شانگ‌های ۶۰ درصد است که موجب شده این منطقه از لحاظ مالی، تجاری، هوایی، داد و ستد بازرگانی، سرمایه‌گذاری، خدمات، بیمه و امور بانکی در بهترین وضعیت قرار داشته باشد.

وی بیان کرد: در شانگ‌های شرکت‌هایی هستند که بر اساس اسناد موجود در امور بازرگانی تجربه چند ۱۰۰ ساله دارند و می‌توانند میزان مبادلات تجاری را افزایش دهند.

محمدسپهر؛ دبیرکل اتاق بازرگانی یزد هم در این نشست با خیرمقدم به هیأت تجاری شانگ‌های در سفر به استان یزد گفت: یزد به لحاظ زیرساختی در موقعیت چهارراه مواصلاتی کشور است و رتبه نخست ترانزیت ریلی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه‌امیدواریم در آینده همکاری بیشتری با چین داشته باشیم، افزود: ما در اتاق بازرگانی به دنبال فعال‌سازی بیشتر بخش‌های خصوصی و توسعه روابط تجاری در دو کشور هستیم.

دبیرکل اتاق بازرگانی یزد با بیان اینکه می‌توان بسته‌های سرمایه‌گذاری تدوین شده را معرفی و از فرصت‌های موجود برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بهره برد، ادامه داد: در زمینه اقتصادی پتانسل‌های همکاری بسیاری وجود دارد که‌امیدواریم حضور این هیأت تجاری از شانگ‌های در راستای شناسایی این فرصت‌ها برای تجار هر دو کشور مثمر ثمر باشد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از