حالت تاریک
سه‌شنبه, 14 آذر 1402
مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد:

کتیبه‌های تاریخی جوی هُرهُر مستندنگاری می‌شود

کتیبه‌های تاریخی جوی هُرهُر مستندنگاری می‌شود

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد از مستندنگاری کتیبه‌های قبرستان تاریخی جوی هُرهُر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی شهرداری یزد، علیرضا نقوی با بیان اینکه رئیس پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر به استان یزد و با توجه به ارزش بالای کتیبه‌های جوی هرهر از این مجموعه بازدید کرد، گفت: مژگان اسماعیلی ضمن قبول دعوت منطقه بافت تاریخی برای سفر به شهر یزد و بازدید میدانی از جوی هرهر؛ با ابراز خشنودی از آغاز مرمت و بازآفرینی این مجموعه بر ارزشمند بودن هر یک از این کتیبه‌ها و مستندنگاری مجموعه تاکید کردند.

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد و مدیر مجموعه مذهبی، تاریخی فرهنگی جوی هرهر افزود: بحث مستندنگاری و پژوهش‌های آن به صورت تفاهم‌نامه بین پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شهرداری منطقه بافت تاریخی یزد منعقد خواهد شد.

گفتنی است؛ منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد در نظر دارد طرح به‌سازی مجموعه مذهبی، تاریخی فرهنگی جوی هرهر را در سه فاز اجرایی کند.

در فاز نخست این طرح که از ابتدای شهریورماه آغاز شده، بهسازی رواق‌ها و آشکارسازی قبور و استحکام بخشی دیوارهای اصلی در حال انجام است.

قرار است با بهره‌گیری از تجربیات گورستان تاریخی تخته فولاد اصفهان، دانشنامه جوی هرهر و معرفی شخصیت‌های مدفون شده در این محل با تولید محتواها و تدوین زندگینامه علما انجام شود.

منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد در تلاش است که مجموعه جوی هرهر را با آشکارسازی فضاهای بیرونی خیابان و در اختیار مردم قرار دادن آن به عنوان فضای شهری، به عنوان حلقه اتصال گردشگری معنوی یزد معرفی کند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از