حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
۴۵ سال افتخار؛

بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی

بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی

تنها نگاه به چند حوزه مختلف و نه همه حوزه‌ها و موضوعات، به ما می‌گوید که انقلاب اسلامی چند مرده حلاج بوده و چگونه کشورمان را از قعر جدول به صدر جدول کشانده است.

به گزارش «یزدرسا»؛ سوسن شکوفه، فعال رسانه‌ای: انقلاب اسلامی ایران که در سال ۱۳۵۷ رخ داد، با ورود به قدرت، گام‌های مهمی در زمینه‌های مختلف برداشته است. با وقوع انقلاب اسلامی کشور از عقب‌ماندگی خارج‌شده و به‌واسطه خودباوری و خوداتکایی که در افراد جامعه به وجود آمد توانست با سرعت پله‌های ترقی را طی کرده و امروز به جایگاه مقبولی در جهان برسد. اگر بخواهیم به تمام دستاوردهای انقلاب اسلامی و با جزییات بپردازیم، مطمئناً از حوصله مخاطب خارج خواهد بود؛ بنابراین مشت را نمونه خروار کرده و به چند مورد از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل و پنجمین بهار انقلاب اسلامی می‌پردازیم.

با نگاهی کوتاه به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه علمی در می‌یابیم که ایران اسلامی چگونه ره صد ساله را یک‌شبه طی کرده است.

در زمینه مبارزه با بی‌سوادی باید گفت قبل از انقلاب، جمعیتی بالغ‌بر ۱۴ میلیون ایرانی بی‌سواد بودند. پس از پیروزی انقلاب و به برکت نهضت سوادآموزی و تلاش‌های فراوان مراکز آموزشی و مطابق سرشماری سال ۹۵، نرخ باسوادی به ۹۶ درصد رسیده است.

در رابطه با میزان رشد تعداد دانشگاه‌ها و مدارس، تعداد دانشگاه‌های کشور که پیش از انقلاب حدود ۱۵ واحد دانشگاهی بود، امروز بیش از ۲ هزار و ۶۴۰ واحد رسیده است که ۴۰ دانشگاه ایران در بین برترین‌های جهان قرار دارند.

در بخش فناوری نانو، از زمان ظهور این فناوری در دنیا، جمهوری اسلامی ایران نیز به‌موقع با فناوری نانو همراه شد و امروزه به درجه‌ای از پیشرفت رسیده که هم‌اکنون ایران ششمین کشور پیشرو دنیا در زمینه تولیدات فناوری نانو است.

فناوری هسته‌ای یکی از زمینه‌هایی است که ایران در آن خوش درخشیده است. در حوزه فناوری هسته‌ای، ایران بعد از پیروزی انقلاب و به‌خصوص در سال‌های اخیر با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی‌های غرب، گام‌های بزرگی برداشته است.

در زمینه فناوری فضایی در سال‌های اخیر بنا به اظهارنظر موسسه معتبر جهانی «فوتون»، ایران یکی از قدرت‌های نوظهور در عرصه فناوری هوا و فضا و یازدهمین کشور از نظر توسعه در عرصه فناوری فضایی است.

ایران در زمینه فناوری سلول‌های بنیادی هم خوش درخشیده است؛ کشور عزیزمان در میان کشورهای متبحر در زمینه تحقیقات سلول‌های بنیادی پر توان، جزو ۱۰ کشور برتر جهان و رتبه نخست در منطقه قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران در زمینه امنیت و اقتدار و نیروی مسلح نیز حرف برای گفتن داشته و در زمینه نظامی نیز به دستاوردهای چشمگیری رسیده است.

البته هرگز این فرمایش امام خامنه‌ای را از یاد نمی‌بریم که «برای دفاع از آرمان‌های متعالی هر ملتی احتیاج دارد به این‌که خود را قوی کند. البته تعریف قدرت از نظر منطق دین و معنویت با تعریف قدرت در منطق مادی بسیار متفاوت است. منطق مادی قدرت را در ابزارها و وسایل مشاهده می‌کند؛ در اتم در سلاح شیمیایی در سلاح، میکروبی در وسایل گوناگون پیشرفته مادی این‌ها همه قدرت نیست. بخش عمده قدرت در وجود انسان‌هایی است که می‌خواهند این قدرت را به کار بیندازند وقتی مجموعه‌ای حقانیت دارد و برای حق و آرمان‌ها و ارزش‌های والا تلاش و مجاهدت می‌کند و آماده است برای این مجاهدت وجود و امکانات و همه توان خود را به کار گیرد، قدرت واقعی آنجاست».

با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری ایران اسلامی با داشتن نیروهای مسلح با ایمان و مجاهد به بالاترین قدرت نظامی دست یافته است؛ البته در زمینه فراهم‌سازی ابزار و تجهیزات جنگی، ایران جزو کشورهای سازنده پهپادهای بومی است.

همچنین جزو پنج کشور سازنده زیر دریایی، جزو کشورهای سازنده تانک‌های نوین در دنیا، جزو کشورهای سازنده موشک‌های بالستیک، جزو هشت کشور برتر قدرت نظامی دنیا است.

آری، چه خوب فرمودند رهبر عزیزمان که آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی‌برد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام کرد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از