حالت تاریک
شنبه, 12 اسفند 1402
خبری خوش در راه است؛

بهبود وضعیت کمبود شیرخشک در استان

بهبود وضعیت کمبود شیرخشک در استان

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد از رفع مشکل کمبود شیرخشک در استان تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یزدرسا، چندین ماه است که صدای مردم از کمبود شیرخشک در استان بلند شده و در کنار داستان کمبود دارو نیز کمبود شیرخشک اضافه شده است.

داستانی که از اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز شد و این کمبود در شیرخشک‌هایی با چندین برند معروف سر و صدا به‌پا کرد.

*کمبود شیرخشک در چهار برند معروف وجود دارد

در تاریخ هفتم خرداد سال جاری بود که بهروز حیدری، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به مسئله کمبود شیرخشک در استان یزد اظهار کرده بود: کمبود شیرخشک در دو برند مشهور « Nestle» که تولیدکننده شیرخشک‌های «NAN» و « Guigoz» و برند « Aptamil»است که علت آن مشکل شرکت‌های تولیدکننده در فراهم کردن ماده اولیه مورد نیاز است.

وی افزوده بود: کمبود این شیرخشک‌ها از اسفند سال گذشته آغاز شد و در این راستا پیگیری‌هایی صورت گرفت و تلاش شد با تامین شیرخشک از سایر برندها مانند « Bebelac» و .... این مشکل تا حدودی برطرف شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ادامه داده بود: در حال حاضر از برخی از برندها مانند « Bebelac» توانستیم سهمیه بگیریم و همچنین با درخواست از شرکت‌های تامین شیرخشک‌هایی که کمتر استفاده می‌شدند، همکاری کرده تا این مسئله کمبود را بتوان حل کرد.

حیدری با اشاره به اینکه کمبود شیرخشک در شیرخشک‌های مربوط به نسخ پزشکی وجود ندارد، گفته بود: کمبود شیرخشک برای شیرخشک‌های رژیمی و مرتبط با بیماری‌های خاص وجود ندارد و تنها در مورد شیرخشک‌های رایج و معمول این مسئله مطرح است.

وی افزوده بود: با توجه به گستره وسیع مصرف شیرخشک در استان، برنامه توزیع به شرکت‌های پخش‌کننده داده شد تا به تمام داروخانه‌های سطح استان به میزان مشخصی شیرخشک برسد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد تصریح کرده بود: این توزیع به‌گونه‌ای نیست که مردم بخواهند مصرف یک ماه خود را تامین کنند، بنابراین خرید مردم باید به اندازه مصرف یک هفته تا دو هفته باشد.

وی افزوده بود: علت کمبود برخی از شیرخشک‌ها مانند « Bebelac» این است که عمده مصرف کنندگان برند « Nestle» و برند « Aptamil» به سراغ تهیه این مدل رفته‌اند و با توجه به افزایش حجم مصرف‌کنندگان، شرکت تولید کننده توانایی پاسخگویی به این میزان از تقاضا را ندارد، بنابراین عرضه این برند نسبت به میزان تقاضا تا حدودی محدودتر از سایر برندهاست.

حیدری از رفع این مشکل ظرف چندماه آینده خبر داده و گفته بود: حل این معضل به توانایی شرکت‌های تولید‌کننده در زمینه تامین ماده اولیه بستگی دارد و با توجه به صحبت‌های صورت گرفته با نماینده برخی از این تولیدگنندگان، مقرر شد تا ۴_۵ هفته آینده این مشکل برطرف شود، اما اگر به صورت بدبینانه به این موضوع نگاه کنیم، امید است نهایتا مسئله کمبود شیرخشک تا دو ماه آینده رفع شود.

موضوع کمبود شیرخشک در استان تا زمان عنوان شده از سوی معاون غذا و دارو استان حل نشد، شاید وضعیت کمی بهبود یافت اما باز هم گلایه‌هایی از سوی مردم مطرح بود، و مسئله کمبود شیرخشک در استان به عنوان اصلی‌ترین سوال خبرنگاران در تمام نشست‌های خبری دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز همواره مطرح بود و همواره در پاسخ از کمبود شیرخشک‌هایی با برند معروف و جایگزینی با برندهای دیگر صحبت می‌شد.

*رفع مشکل کمبود شیرخشک در استان تا دو هفته آینده/ پیگیر دریافت آنتی‌بیوتیک‌های فصل زمستان هستیم

پیگیری یزدرسا در زمینه کمبود شیرخشک اینبار با شنیدن خبری خوب همراه بود و بهروز حیدری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به بهبود شرایط اظهار کرد: نسبت به ماه‌های گذشته و ابتدای ماه، ورودی شیرخشک به استان دارای شرایط بهتری است و پیگیری‌های انجام شده منجر به رسیدن بخش اعظمی از شیرخشک‌های استان شده است و کاهش ذخایر داروخانه‌ها تا دو هفته آینده رفع خواهد شد.

وی افزود: از ابتدای شهریور ماه تا تاریخ ۲۶ همین ماه تعداد ۳۴ هزار قوطی شیرخشک از برند «نان»، ۲۳ هزار قوطی از برند «آپتامیل»، ۱۶ هزار قوطی از برند « بِبلاک» و چهار هزار قوطی شیرخشک از برند « گیگوز» در این مدت زمان در سطح استان توزیع شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد از بهبود وضعیت کمبود شیرخشک در استان تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: اگر روند ورودی و توزیع به همین شکل ادامه پیدا کند، مشکل کمبود شیرخشک در استان تا دو هفته آینده رفع خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت دارو در استان تصریح کرد: در بسیاری از موارد که در گذشته وجود داشت مشکلات رفع شده و در حال انجام پیگیری‌های لازم برای ورود آنتی‌بیوتیک‌های مرتبط‌های با فصل زمستان به استان هستیم تا در فصل زمستان مشکلی در زمینه ذخایر دارویی در استان به وجود نیاید.

امید است مسئله کمبود شیرخشک در استان طبق وعده معاون غذا و دارو استان تا دو هفته آینده رفع شود تا دیگر شاهد صف مردم برای یافتن تغذیه فرزند خود نباشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از