حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
استاندار یزد مطرح کرد:

فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی حوزه‌های علمیه حمایت می‌شود

فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی حوزه‌های علمیه حمایت می‌شود

استاندار یزد با اعلام حمایت تمام قد مجموعه استان از فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی حوزه‌های علمیه گفت: تشکیل شورایی متشکل از حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش در استان راهگشا خواهد بود.

به گزارش یزدرسا، مهران فاطمی در آئین آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه استان یزد با اشاره به اهمیت حوزه‌های علمیه گفت: حوزه‌های علمیه به آسانی به دست ما نرسیده و در طول تاریخ فداکاری‌های زیادی در این مسیر انجام شده است.
 
استاندار یزد با بیان اینکه حوزه‌های علمیه، شهدای بزرگی تقدیم اسلام کرده‌اند، اظهار داشت: حوزه‌های علمیه با جانفشانی‌های شهید اول، شهید ثانی و شهید ثالث، شهدای محراب، شهدای دفاع مقدس و ۴ هزار طلبه شهید به دست ما رسیده است.
 
وی با بیان اینکه اولین حوزه علمیه در اسلام در عصر پیامبر اکرم(ص) و در شهر مدینه تشکیل شده است، اضافه کرد: پیرو آن حوزه‌های علمیه، تا حوزه ۴ هزار نفری امام صادق(ع) و پس از آن تا عصر غیبت ادامه پیدا کرد.
 
فاطمی افزود: اولین حوزه علمیه رسمی جهان تشیع، هزار سال پیش توسط شیخ طوسی در بغداد بنیان‌گذاری شد اما به دنبال آزار و اذیت‌های فراوان، اقدام به ترک این شهر و پایه‌گذاری حوزه علمیه نجف کردند.
 
وی با اشاره به وجود حوزه‌ علمیه قم در زمانِ ائمه (ع) گفت: محدثینی که به عنوان قمییون در علم رجال معروفند، تشکیل‌دهندگان حوزه علمیه قم از زمان معصومین(ع) بوده‌اند.
 
استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش مجموعه حوزه‌های علمیه را بهترین سنگر برای تبلیغ دین اسلام و مذهب تشیع دانست و گفت: سرچشمه مهمترین انقلاب دینی عصر معاصر نیز از حوزه علمیه بوده است.
 
وی به تبیین مهمترین مولفه‌های حوزه‌های علمیه پرداخت و یادآور شد: حوزه، علم‌بنیان و معرفت نهاد و مبتنی بر اندیشه و خردورزی است و علمای قدیم تمامی علوم را در حوزه‌ها فرا می‌گرفتند.
 
وی با اشاره به توجه به اخلاق، معنویت و آداب و سلوک علمی و معنوی در حوزه‌های علمیه، گفت: اجتماعی و مردمی بودن، رویکرد سیاسی و ورود عالمانه حوزه‌ علمیه در نهضت‌های سیاسی نظیر نقش امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی معاصر و تبیین، تبلیغ و فرهنگسازی و اقدام برای انفاق معارف الهی از دیگر مولفه‌های حوزه‌های علمیه هستند.
 
فاطمی با اشاره به ماهیت فرجغرافیایی و رویکرد بین‌المللی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: گرایش ایجاد شده در کل دنیا فرصت بزرگی برای گسترش دین مبین اسلام است.
 
وی با تاکید بر لزوم تلاش برای حفظ این میراث بزرگ پیشینیان گفت: در کنار حفظ و صیانت از این میراث هزار ساله تشیع، باید به حوزه‌های علمیه عمق بیشتری بخشید و به نسل بعد منتقل کرد.
 
فاطمی در ادامه با اشاره به اهمیت استفاده از دو ابزار «بیان و قلم» برای نشر آثار حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: جوابگویی به مسائل مستحدثه و ابهامات ایجاد شده در فضای مجازی مسئله بسیار مهمی است و حوزه‌های علمیه باید برای دفاع از اسلام و حریم اهل بیت و پاسخ به شبهات جوانان به نحو مطلوب‌تر و موثرتری نقش‌آفرینی کنند.
 
وی در پایان با اعلام حمایت تمام قد مجموعه استان از فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی حوزه‌های علمیه یادآور شد: تشکیل شورایی متشکل از حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش در راستای هم‌افزایی برای تبلیغ دین اسلام و ساماندهی فضای فرهنگی و اجتماعی استان راهگشا خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از