حالت تاریک
چهارشنبه, 15 آذر 1402
کارشناس اداره حیات‌وحش محیط زیست یزد:

۵فرد پلنگ در بهاباد زیست می‌کنند

۵فرد پلنگ در بهاباد زیست می‌کنند

کارشناس اداره حیات‌وحش محیط زیست یزد با اشاره به اجرای طرح پایش گوشتخواران استان یزد گفت: بر اساس تصاویر ثبت‌شده در حال حاضر سه فرد پلنگ بالغ و دو توله پلنگ در زیستگاه‌های شهرستان بهاباد زندگی می‌کنند.

مهدی زارع خورمیزی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری یزدرسا اظهار کرد: اداره کل حفاظت از محیط زیست استان یزد از سال ۱۴۰۰ طرح پایش گوشتخواران استان یزد را شروع کرد تا از وضعیت یوز، پلنگ، گربه پالاس، شاه روباه، گربه شنی، کاراکال، گرگ و سایر گوشتخواران استان اطلاع پیدا کند.

 

کارشناس اداره حیات‌وحش محیط زیست یزد ادامه داد: در روند پایش گوشتخواران و دوربین‌گذاری‌ها وضعیت پلنگ شهرستان بهاباد قابل توجه بود؛ در این شهرستان تا به امروز سه فرد پلنگ بالغ شناسایی شده است.

 

وی افزود: بر اساس عکس‌های ثبت‌شده توسط دوربین‌های تله‌ای کار گذاشته شده دو پلنگ نر و یک پلنگ ماده بالغ در زیستگاه‌های شهرستان بهاباد ثبت شده است.

 

زارع خورمیزی با اشاره به نحوه تهیه شناسنامه برای پلنگ‌ها اظهار کرد: از روی خال‌های بدن این جانوران می‌توان برای آن‌ها شناسنامه تهیه کرد؛ پلنگ‌های شهرستان بهاباد «پویان»، «آریو» و «تریتی» نام دارند.

۵فرد پلنگ در بهاباد زیست می‌کنند

 

این کارشناس حیات وحش اعلام کرد: اخیراً تصاویر دو تا سه توله پلنگ هم در شهرستان بهاباد توسط دوربین‌ها ثبت شده است.

 

 

زارع خورمیزی تصریح کرد: بعد از منطقه حفاظت‌شده کوه بافق، پناهگاه حیات وحش کمکی در شهرستان بهاباد دارای دومین جمعیت پویا و زادآور پلنگ در استان یزد است.
انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از