حالت تاریک
سه‌شنبه, 14 آذر 1402
اشتغال یزد بهبود یافت؛

کاهش مقرری‌بگیران بیمه بیکاری یزد در دولت سیزدهم

کاهش مقرری‌بگیران بیمه بیکاری یزد در دولت سیزدهم

روند کاهش مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و بهبود وضعیت اشتغال طی بیش از دو سال از آغاز دولت سیزدهم تداوم داشته است و نسبت به سال 1400، 24 درصد کاهش داشته است.

به گزارش یزدرسا، بیمه بیکاری به کارگران مشمول قانون کار و تابع قانون تامین اجتماعی تعلق می گیرد و بر اساس آن کارفرما مکلف است سه درصد از مزد کارگر را به صندوق بیمه بیکاری واریز کند.

 

یکی از دل مشغولی‌های بسیاری از کسانی که به هر دلیلی شغل خود را از دست داده‌اند یا در آستانه از دست دادن آن قرار دارند، در کنار چگونگی پیدا کردن شغل جدید و تأمین هزینه‌های زندگی و... راه و روش بهره گرفتن از مزایای بیمه بیکاری است.

 

با این حال کاهش روند مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان یزد در دولت سیزدهم از جمله روایت‌های آماری است از بهبود فضای کسب و کار و وضعیت اشتغال در استان یزد از سال ۱۴۰۰ تاکنون خبر می‌دهد.

 

سید عنایت‌الله سالاری کارشناس آمار و اطلاعات اداره کل تامین اجتماعی استان یزد در گفتگو با یزدرسا، اظهار داشت: مجموع مقرری بگیران بیمه بیکاری در پنج ماهه نخست امسال در استان یزد دو هزار و ۲۲۳ نفر شامل هزار و ۹۲ نفر مرد و یک هزار و ۱۳۱ نفر زن بوده است.

 

کاهش ۲۴ درصدی مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در یزد

وی ادامه داد: مجموع مقرری بگیران بیمه بیکاری استان یزد در پایان مردادماه ۱۴۰۰، دو هزار و ۹۲۳ نفر بوده است که بر این اساس و آمار ارائه شده، مقرری بگیران بیمه بیکاری پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۰ و طی تقریبا دو سال گذشت از آغاز دولت سیزدهم با کاهش ۲۴ درصدی در یزد مواجه است.

 

سالاری افزود: در مدت ۶ماهه نخست امسال نیز برای یک هزار و ۴۶ نفر در استان یزد مقرری بیمه بیکاری قطع شده است که از این تعداد برای ۵۴۴  نفر دریافت دوره بیمه بیکاری به اتمام رسیده و برای  ۵۰۲ نفر نیز اشتغال مجدد به کار ثبت شده است.

 

روند کاهش مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و بهبود وضعیت اشتغال طی بیش از دو سال از آغاز دولت سیزدهم تداوم داشته است و آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ و در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته روندی نزولی بوده است.

 

کارشناس آمار و اطلاعات اداره کل تامین اجتماعی استان یزد با تأیید روند نزولی آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری در یزد گفت: آمار مقرری بیگران بیمه بیکاری در استان یزد در سال ۱۴۰۱، ۲ هزار و ۳۳۹ نفر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ با کاهش ۲۰ درصدی مواجه بوده است و بر این اساس آمار سال جاری نیز نسبت به سال ۱۴۰۱ پنج درصد کاهش داشته است.

 

رشد آمار بیمه شدگان تامین اجتماعی در کنار کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان یزد را می‌توان از نشانه‌های بهبود اشتغال در استان یزد دانست.

 

روند صعودی آمار بیمه شدگان در یزد

سالاری در این خصوص با اشاره به روند صعودی تعداد بیمه شدگان تأمین اجتماعی در استان یزد طی دو سال اخیر گفت: تعداد بیمه شده اصلی تحت پوشش تامین اجتماعی استان یزد در مردادماه سال ۱۴۰۰، ۲۹۹ هزار و ۳۲۴ نفر بوده است که این آمار در پایان مردادماه ۱۴۰۱، به ۳۲۳ هزار و ۹۰ نفر رسیده است که افزایش ۸ درصدی آمار بیمه شدگان اصلی را نشان می‌دهد.

 

وی ادامه داد: آمار بیمه‌شدگان اصلی تحت پوشش تامین اجتماعی استان یزد در پایان مردادماه سال جاری نیز ۳۳۶ هزار و ۴۳۲ نفر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد افزایش داشته است.

 

سالاری همچنین با اشاره به تعداد کارگاه‌های فعال در استان یزد نیز گفت: تعداد کارگاه‌های فعال در استان یزد نیز در سال ۱۴۰۰، ۲۵ هزار و ۲۲۶ مورد بوده است که در سال ۱۴۰۱ به ۲۵ هزار و ۹۸۷ کارگاه و در سال جاری به ۲۶ هزار و ۹۸۳ رسیده و روندی صعودی را در این مدت طی کرده است.

 

کاهش روند مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان یزد در سال جاری از جمله روایت‌های آماری است  که از بهبود فضای کسب و کار و وضعیت اشتغال در استان یزد خبر می‌دهد.

 

بر اساس داده‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کاهش تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری به معنای شاغل شدن مجدد آنها بوده است و بر اساس نظر کارشناسان بیمه اجتماعی و همچنین فعالان در بازار کار روند کاهشی پرداخت بیمه بیکاری در دو سال اخیر به دلیل بازگشت افراد مشمول این بسته حمایتی به محل کار و اشتغال است. رشد اشتغالزایی مولد، ماندگاری اشتغال و کاهش نرخ بیکاری سه دلیل عمده تأثیر‌گذار در روند کاهشی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری بوده است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از