حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی یزد مطرح کرد:

نگهداری ۸ میلیون برگ سند در استان یزد

نگهداری ۸ میلیون برگ سند در استان یزد

مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی استان یزد گفت: در استان یزد بیش از ۸ میلیون برگ سند را حفظ و نگه داری می‌کنیم که البته این میزان درمقایسه با کشور‌های توسعه یافته قابل توجه نیست.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد، سعید زارع در گردهمایی آموزشی مدیریت اسناد با مسئولان دستگاه‌ها و رابطان اسناد شهرستان میبد، سازمان اسناد و کتابخانه ملی را سازمان هویتی، تاریخی و تمدن ساز خواند و گفت: وظیفه داریم در راستای توسعه فرهنگی، هویت ملی و میهنی، حفظ و صیانت از اسناد و مدارک را که گنجینه آثار مکتوب است در دستور کار داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه با اطلاع‌رسانی خوب بین آحاد مردم و مسئولان و انتقال اسناد به مرکز اسناد و کتابخانه ملی، اتفاق شایسته‌ای رقم خواهد خورد، افزود: امروز به جهت بی‌توجهی درحوزه اسناد با بخش زیادی از اسنادی روبرو هستیم که از بین رفته و یا به صورت غیر مجاز امحاء شده اند، درحالی که گاهی حفظ یک سند، هویت و اصالتی را مشخص و معمایی از روزگار را تعیین می‌کند.

 

مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی استان یزد کلیه سند اوراق، مراسلات، دفاتر، پرونده‌ها، عکس ها، نقشه‌ها، کلیشه‌ها، فیلم‌ها، میکروفیلم‌ها، نمودار‌ها، نوار‌های ضبط صوت، کتاب‌های نادر، کتاب‌های خطی، سنگی، قول نامه‌ها، قباله‌های قدیمی، سند‌های ازدواج، اجیر نامه‌ها و مبایه‌نامه‌ها را از جمله اسناد ارزشمند تاریخی عنوان کرد و گفت: این اسناد را یا خانواده‌ها نیاز ندارند و یا سند ارزشمند برایشان است که در کمیسیون‌ها قیمت‌گذاری و منتقل می‌شود و یا به صورت امانی در اختیار مرکز اسناد قرار می‌گیرد تا از نابودی آن جلوگیری و در آرشیو ملی جای بگیرد.

 

زارع اظهارداشت: در استان یزد بیش از ۸ میلیون برگ سند را حفظ و نگه داری می‌کنیم که البته این میزان درمقایسه با کشور‌های توسعه یافته قابل توجه نیست، اما می‌توانیم با اطلاع رسانی، مردمی سازی و انتقال اسناد به مرکز اسناد و کتابخانه ملی، روز به روز جایگاه اصلی را در حفظ و صیانت از اسناد و آثار مکتوب افزایش دهیم.

 

وی تصریح کرد: از مردم یزد و فرهیختگان استان انتظار داریم که درحوزه حفظ اسناد یک دغدغه خاطر بیشتری را داشته باشند تا اسناد ما سر از کشور‌های دیگر در نیاورد و روز به روز به گنجینه داخلی سازمان اسناد و آرشیو ملی مان بیافزاییم.

 

مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی استان یزد گفت: اسنادی که درخانه‌ها است آینده تمام نمای هویت، فرهنگ و اصالت ما است و باید با مردمی سازی و تعامل و ارتباط موثر با سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جهت انتقال اسنادی که در دست مردم است؛ آرشیو ملی، نظام و کشور و استان یزد را ارتقاء ببخشیم.

 

به همت فرمانداری میبد گردهمایی آموزشی مدیریت اسناد با مسئولان دستگاه‌ها و رابطان اسناد شهرستان میبد برگزار و پیرامون تعیین تکلیف و ساماندهی اسناد و مدارک مطالبی مطرح شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از