حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
فرمانده سپاه الغدیر استان یزد عنوان کرد:

۱۳ آبان ۵۷ روز تزلزل پایه‌های حکومت پهلوی

۱۳ آبان ۵۷ روز تزلزل پایه‌های حکومت پهلوی

فرمانده سپاه الغدیر استان یزد گفت: ۱۳ آبان ۱۳۵۷ دانش‌آموزان با شعارهای کوبنده و فعالیت‌های خود بر ضد رژیم نقش مهمی در متزلزل کردن پایه‌های حکومت پهلوی داشتند.

سردار حسین زارع کمالی در گفتگو با خبرنگار «یزدرسا» ضمن بازخوانی واقعه ۱۳ آبان ۱۳۵۷ اظهار کرد: ۱۳ آبان ۱۳۵۷ روز رویارویی دانش‌آموزان و دانشجویان با رژیم پهلوی بود و در سال ۱۳۵۷ دانش‌آموزان با حرکت در مسیر رهبر خود توان و قدرت خود را به جهانیان نشان دادند.


فرمانده سپاه الغدیر استان یزد ادامه داد: در این مقابله بی‌رحمانه بنابر اعلام منابع رسمی رژیم پهلوی ۱۱ نفر و بنابر اعلام شاهدان عینی حداقل ۶۵ دانشجو و دانش‌آموز به شهادت رسیدند.


وی با بیان اینکه در روز ۱۳ آبان تظاهرات خونین به مدت ۶ ساعت ادامه داشت، گفت: نیروهای ارتش رژیم شاهنشاهی بنابر تیتر روزنامه «آیندگان» به حریم دانشگاه تهران تجاوز کردند و خبر نداشتند که ملت ایران اجازه نمی‌دهند خون این افراد بیگناه پایمال شود و رژیم پهلوی با تجاوز و کشتار به هدف خود دست یابد.


زارع‌کمالی با اشاره به توان دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی عنوان کرد: دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷خورشیدی در مبارزه با استکبار، نقشی فعّال و فراموش‌نشدنی را ایفا کردند و این قشر متعهد و آگاه، هویت مسلمانی، خوداتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان آموختند؛ در واقع آنها بودند که با شعارهای کوبنده و فعالیت‌های خود بر ضد رژیم نقش مهمی در متزلزل کردن پایه‌های حکومت پهلوی داشتند.


وی ادامه داد: ۱۳ آبان ۱۳۵۷ بیانگر حرکت دانش‌آموزان در مسیر فرمان رهبرشان بود، دانش‌آموزان در مسیر آزادیخواهی به تمام مظلومان و مستضعفان آموختند که برای به دست آوردن حقوق از دست رفته خود، باید با استکبار جهانی به مبارزه بپردازند.


فرمانده سپاه الغدیر استان یزد با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی مرهون فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌‌های جوانان و دانش‌آموزان بود، عنوان کرد: امام خمینی(ره) در این راستا می‌فرمایند که جوانان مدارس قدیم، ‌جوانان بازاری، عشایر محترم این طبقه بودند که با قیام خود رژیم منحوس را به عقب نشاندند و دست جهان‌خواران را از مملکت قطع کردند، همت والای شما بود که پیروز شدیم و ریشه فساد را از ایران تا حدودی بیرون آوردیم و ان‌شاءالله از این به بعد هم با همت والای شما جوانان تتمه این ریشه فساد از بیخ و بن کنده خواهد شد.


وی ادامه داد: بدون شک دانش‌آموزان همانگونه که در پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری آن نقش بسزایی داشتند، در تثبیت و تداوم آن دارای نقش محوری هستند، آنها پس از انقلاب ‌در طول جنگ تحمیلی برای دفاع از کیان اسلام جنگیدند.


زارع‌کمالی عنوان کرد: بیش از ۵۵۰ هزار دانش‌آموز بسیجی در جنگ شرکت کردند و بیش از ۳۶هزار نفر شهید، ۲ هزار و ۸۵۳ نفر مفقود الاثر و جانباز و ۲ هزار و ۴۳۳نفر آزاده را در راه دفاع از وطن تقدیم کردند و این بیانگر نقش مهم و موثر قشر جوان در حفاظت از خاک و ناموس خود است.


فرمانده سپاه الغدیر ادامه داد: جوانان امروز همچون پدران و مادران خود توانمند و پای کار انقلاب هستند و امروزه این جوانان هستند که اجازه نمی‌دهند دشمن حتی نگاهی کوتاه به خاک و ناموس این ملت داشته باشد؛ جوانان ایرانی علیرغم تمام سختی‌ها و مشکلات موجود در مسیر با همت و توانایی خود سکوهای بلند پیشرفت در زمینه‌های مختلف را یک به یک طی کردند و بر قله افتخارات ایستادند.


انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از